Poprawia się sytuacja kobiet na rynku pracy
Zanika pojęcie zawodów typowo męskich. Coraz więcej kobiet podejmuje pracę w profesjach takich jak informatyk. Zmniejsza się także różnica w wynagrodzeniach:
-Luka wynosi kilka procent różnicy, a czasami mówi się o kilkunastu, bo w zależności co porównujemy. Jeśli porównujemy wszystkich mężczyzn i wszystkie kobiety, no to ta luka prawie 16%, ale jak już zaczniemy porównywać podobne stanowiska, no to luka oczywiście się zmniejsza -powiedziała nam doktor Małgorzata Kluska-Nowicka z Uniwersytetu WSB Merito.
Wpływ ma na to, chociażby forma zatrudnienia. Dużo firm umożliwia kobietom pracę zdalną lub pracę w niepełnym wymiarze godzin, które pozwala na łączenie pewnych ról społecznych i kulturowych. Obecnie coraz więcej pań coraz częściej podejmuje zatrudnienie w zawodach, które jeszcze przed kilkoma laty kojarzone były tylko jako prace dla mężczyzn. Widać to chociażby na prężnie rozwijającym się sektorze IT w Wielkopolsce. Jak dodaje nasza ekspertka, najważniejsza jest jednak edukacja od najmłodszych lat:
- Powinniśmy próbować kierować to młodsze pokolenie, nawet na tym jednostkowym zakresie, jako rodzice, żebyśmy próbowali wyrównywać te szanse, kierować młodych ku większej świadomości wyboru zawodu, większej pewności siebie i nad tymi wartościami, które mogą później w globalnych procesach budować jakąś rolę - dodaje doktor Kluska- Nowicka.
Najwięcej pań znajduje zatrudnienie w edukacji, najmniej w zawodach technicznych i fizycznych. Według Wielkopolskiego Urzędu Pracy w 2022 roku kobiety stanowiły prawie 60% bezrobotnych w regionie. Dane te jednak z roku na rok ulegają poprawie.
Polecany artykuł: