koronawirus

i

Autor: fot.pixabay.com Obostrzenia od 15 grudnia 2021?! JAKIE? Niedzielski: Możliwe są bardziej dolegliwe restrykcje

Brytyjska odmiana koronawirusa w Wielkopolsce! Blisko 90% przypadków to nowa mutacja!

2021-03-18 16:30

Walka z koronawirusem trwa już od ponad roku. Dodatkowo utrudnia ją to, że wirus zaczął mutować. Brytyjska odmiana koronawirusa atakuje także poznaniaków. Jest bardziej zaraźliwa i daje silniejsze objawy. W Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu przeprowadzono badania, które pokazują, że blisko 90% przypadków przebadanych w ostatnich dniach to zakażenia właśnie brytyjską odmianą koronawirusa.

Od ponad roku próbujemy walczyć z pandemią. To trudna batalia, bo w międzyczasie wróg się niejako rozmnożył. Pod koniec ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii odnotowano pierwszą mutację koronawirusa. Dziś jest już ona w blisko 100 krajach. Dotarła także do Wielkopolskie i zdominowała pierwotną odmianę. Taki wniosek wysunęli naukowcy z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Brytyjska odmiana koronawirusa dominuje w Wielkopolsce

W ostatnich dniach naukowcy z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu badali próbki od osób, które zachorowały na COVID-19. Wyniki są niepokojące.

Kobiety kontra mężczyźni | ESKA XD #018

- W pierwszym rzucie przebadaliśmy 34 osoby i tam mieliśmy obecność brytyjskiej odmiany koronawirusa na poziomie blisko 90%. Wczoraj przebadałem kolejne 30 osób i tam także ten poziom przekroczył 80%.

Mówi nam prof. Andrzej Pławski, kierownik Laboratorium Diagnostyki COVID-19 w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii zmienił strukturę swojego genomu. Nowy, brytyjski koronawirus jest bardziej zaraźliwy, a objawy choroby, którą wywołuje bardziej dotkliwe.

- Zachorowanie na tę brytyjską odmianę przechodzi się ciężej. Silniejsze objawy wynikają z większego zniszczenia tych organów i rzeczywiście, po chorobie będą się one dłużej rehabilitować.

Niepokoi także fakt, że brytyjską mutację ciężko przechorowują także osoby młode, bez chorób współistniejących. Na szczęście naukowcy zapewniają, że zmiany w genomie wirusa nie są na tyle duże, żeby zniwelowały działanie szczepionki. Jednak przez jego zwiększoną zaraźliwość warto zaopatrzyć się w bardziej profesjonalne maseczki.

Sonda
Czy wierzysz, że szczepionki na koronawirusa są bezpieczne?