lekarz

i

Autor: Canva

Medycyna

Czeka nas rewolucja w służbie zdrowia. Ministerstwo zapowiada centralny system e-rejestracji!

2024-11-08 13:10

Dostanie się do lekarza specjalisty, niezależnie od rządów w Polsce jest nie lada wyzwaniem. Ma się to zmienić. Jednak nie od zaraz. Ma to się stać dopiero w 2029 roku. Przypomnijmy, że obecna kadencja parlamentu kończy się w roku 2027. Jednak już w sierpniu 2024 roku rozpoczął się program pilotażowy, więc skorzystać będzie można z niego już wcześniej. O jaki nowy program chodzi? O tym w poniższym artykule!

Nowy sposób rejestracji do lekarza specjalisty już wkrótce!

Dzisiaj system rejestracji do lekarza specjalisty jest miejscowy (u naszego lekarza rodzinnego, lub u właściwego specjalisty), lub telefoniczny. Powoduje to ogromne kolejki do wielu specjalizacji. Ponadto w przypadku zrezygnowania z wizyty ciężko jest to zrobić, co powoduje sztuczne kolejki i wydłużanie się ich, podczas gdy dana usługa medyczna nie jest realizowana. Już wkrótce ma się to zmienić. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowym sposobem rejestracji.

E-rejestracja do lekarza już od 2029 roku

Wielu z nas zna portale internetowe, bądź aplikacje smartfonowe, w których możemy umówić się do lekarza. Są to jednak wizyty prywatne. Nad podobnym systemem pracuje teraz Ministerstwo Zdrowia, jeśli chodzi o usługi finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. System e-rejestracji ma ruszyć co prawda dopiero od 2029 roku, to już od sierpnia 2024 do połowy 2025 roku trwa program pilotażowy na wybrane świadczenia lekarskie.

Jak ma wyglądać e-rejestracja do lekarza?

System według Ministerstwa Zdrowia ma być prowadzony przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), lub aplikację mojeIKP. Do 2029 roku ma być nim objęty cały zakres świadczeń ochrony zdrowia w Polsce. Zostanie wyłączona rejestracja telefoniczna - Centralna e-rejestracja to ważny krok w kierunku poprawy dostępności do opieki zdrowotnej w Polsce. (...) Choć wdrożenie rozwiązania potrwa kilka lat, docelowo ma znacząco skrócić czas oczekiwania na wizyty u specjalistów - mówił wiceminister zdrowia Marek Kos w Sejmie. System ma sprawić usprawnienie zapisywania na różnego rodzaju wizyty, skrócić kolejki, oraz skrócić czas zapisu do lekarza, bez wykonywania wielu telefonów w tej sprawie. W pilotażowym programie uwzględniono badania profilaktyczne, oraz świadczenia kardiologiczne.

Zobaczcie, jak wyglądało Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka przed otwarciem

Poznań Radio ESKA Google News
Autor: