Śnieg spadł w Poznaniu

i

Autor: Szymon Miś Nieoczekiwanie śnieg spadł w Poznaniu w lutym 2025 roku

Pogoda

Czy do końca zimy czekają nas jeszcze śnieżne krajobrazy w Poznaniu? Są na to szanse?

2025-02-13 10:58

Choć zima już na półmetku, nie przypomina ona nadal tego miesiąca. Nie licząc listopadowej fali zimna, to tylko raz od 22 grudnia mieliśmy epizod zimowy. Sprawdziliśmy także, jak wygląda sytuacja w kolejnych tygodniach, czy jest szansa, że do końca astronomicznej zimy, 21 marca jest szansa na jakikolwiek zimowy krajobraz w Poznaniu. Czy powrót zimy w połowie lutego to zwiastun zimowej końcówki tej pory roku?

Brak zimy tej zimy w Poznaniu

Choć pierwszy śnieg spadł już w trzeciej dekadzie listopada, co mogło zapowiadać śnieżną zimę. Tak jednak się nie stało. Tuż po Nowym Roku Poznań nawiedziła śnieżyca, a w połowie lutego doszło do delikatnego muśnięcia zimowej aury. I to z zimowych krajobrazów (nie licząc marznących opadów deszczu) byłoby na tyle. Zima w tym roku jest bardzo łagodna, o czym świadczy średnia temperatura stycznia 2025, która była od normy wyższa o trzy stopnie. To bardzo dużo. Sprawdziliśmy w dwóch źródłach, jak wyglądają prognozy temperaturowe do ostatnich dni astronomicznej zimy. Czy czeka nas jakiś zimowy epizod, a może wczesna wiosna?

Prognoza temperatury IMGW na pięć najbliższych tygodni

Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej względem temperatury sięgają 16 marca. Tydzień 17-23 lutego wydaje się być podobny do obecnego, gdyż średnia temperatura maksymalna za dnia ma wynieść plus 1 stopień, a minimalna już minus 6. Przełom lutego i marca (24.02-02.03) to gwałtowny wzrost i średnia temperatura już na poziomie ośmiu stopni w ciągu dnia. Nocą temperatura także już przekroczy wartości dodatnie, do średniej na poziomie 1 stopnia. W czasie od 3 aż do 16 marca, przez dwa tygodnie średnia dzienna temperatura dojdzie do wartości dwucyfrowych (10 stopni), a nocami temperatura wzrośnie delikatnie, bo do dwóch stopni powyżej zera. Tydzień 17-23 marca, czyli przełom astronomicznych zimy i lata, to temperatura średnia za dnia w wysokości 11 stopni, natomiast nocą nadal średnia temperatura wyniesie 2 stopnie.

Prognoza temperatury do 23 marca według amerykańskiej aplikacji

Amerykańska aplikacja AccuWeather publikuje prognozy pogody na 45 dni do przodu (6,5 tygodnia). I tam sprawdziliśmy, jakie są prognozy temperatury do końca zimy i pierwszych dni wiosny, a dokładnie do 23 marca. W tygodniu 17-23 lutego te wartości się różnią. Według AccuWeather za dnia mają być średnio 3 stopnie, a nocą temperatura średnio ma wynosić minus 5 stopni. W tygodniu 24 lutego - 2 marca średnia temperatura ma wzrosnąć, w przeciwieństwie do prognoz IMGW jednak trochę słabiej i za dnia ma wynieść około plus 6 stopni. Nocą temperatura delikatnie wzrośnie do 0 stopni. Tydzień 3-9 marca to temperatury za dnia rzędu 9 stopni, a nocą średnio około 2 stopnie. Tydzień od 10 do 16 marca w temperaturach, to wartości za dnia średnio plus 10 stopni, natomiast najniższa średnia temperatura nocą, to plus 2 stopnie. Ostatnie dni zimy i pierwsze dni wiosny, od 17 do 23 marca wskazują na temperaturę średnią 11 stopni za dnia i 3 stopni w nocy. 

Widzimy dwie wizje temperatur, jednak żadna nie wskazuje na zimowe epizody (co najwyżej nocne przymrozki). Prawdopodobnie także w pierwszych dniach wiosny, przeciwnie względem poprzednich lat możemy liczyć na spore ocieplenie.

Zobaczcie zdjęcia pierwszego ataku zimy w Poznaniu w tym sezonie

Poznań Radio ESKA Google News
Autor: