Wszystkiemu winna genetyka
Kolor skorupki nie jest wyznacznikiem wartości odżywczych i nie wpływa na jakość jajka
- Często zastanawiamy się od czego zależy kolor jaj kurzych, ponieważ to ma późniejsze konsekwencje konsumenckie. Ludzie wybierają wzrokiem, (...) Też jeśli wybieramy pod tradycyjną pisankę, pod barwienie w łuskach cebuli, czy późniejsze zdobienie woskiem, wtedy raczej preferowane są te jaśniejsze jajka. Tymczasem tak naprawdę nic się za tą barwą skorupki większego nie kryje. Tak naprawdę barwa skorupki zależy od koloru kury i związana jest z genetyką. Białe rasy kur, te najmocniej udomawiane mają białe jajka. Często te jajka są nawet minimalnie większe. A kury innych raz noszą jaja, innych kolorów brązowych.
- tłumaczy Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Ważne co w środku
Wychodzi więc na to, że z jajkami jak z ludźmi - ważniejsze co w środku. Jajka należy wybierać pod względem tego, czym kury były karmione.
- I teraz bardziej zwraca naszą uwagę, czy później już po zakupieniu, to jaki kolor ma żółtko, jakie są właściwości odżywcze. To już zależy przede wszystkim od diety kur i od tego czy miały kontakt z zieloną trawą. Tak naprawdę w żółtku widzimy karoteny, to one nadają tą piękną, taką pomarańczową, wiosenną barwę.
- dodaje Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
W Stanach Zjednoczonych mają odbywać się nawet konkursy na najlepszy kolor jajka do pisanki. My życzymy wam samych udanych pisanek niezależnie od koloru.