Witamina D

i

Autor: pixabay

Zdrowie

Czy możemy się opalać suplementując witaminę D? Znamy odpowiedź!

2024-06-17 11:37

Witamina D odgrywa niezwykłą rolę dla naszego organizmu. Wspomaga układ odpornościowy oraz nerwowy, a także pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Najczęściej czerpiemy ją ze słońca, jednak w przypadku niedoborów coraz częściej zażywamy ją w formie tabletek bądź kropli. Czy w takim wypadku witaminę D można przedawkować? Czy możemy się wówczas opalać?

Rola witaminy D dla naszego zdrowia

Witaminy D odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu układu immunologicznego, nerwowego i endokrynologicznego. Do tego pozytywnie wpływa na proces mineralizacji kości i zębów. Najlepszym źródłem Witaminy D jest po prostu słońce, dane pokazują, że blisko 80 proc. niezbędnej dla człowieka witaminy D można wchłaniać właśnie ze słońca. W przypadku niedoboru Witaminy D opcją na jej uzupełnienie jest suplementacja, powinna się odbyć po konsultacji z lekarzem, który wskaże nam właściwe dawkowanie.

Suplementacja witaminą D a opalanie. Czy można to połączyć?

Najwięcej witaminy D ze słońca czerpiemy w okresie wiosenno-letnim. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut spędzonych na słońcu, żeby zapewnić organizmowi wymaganą dawkę tego cennego składnika. Proces ten będzie trwał dłużej u osób stosujących kremy z filtrem, przyjmujących leki czy posiadających naturalnie ciemną karnację. Czy opalanie będzie bezpieczne dla osób, które suplementują witaminę w kapsułkach lub kroplach? Jak się okazuje tak, nie trzeba się obawiać opalania w przypadku stosowania suplementów. Nie ma jakikolwiek badań, które mówiłyby, że ten cenny dla naszego organizmu składnik można w jakikolwiek sposób przedawkować.

Trwa sezon na opalanie. O czym należy pamiętać?

Z promieni słońca należy korzystać ze zdrowym rozsądkiem. Jego nadmiar może przyczynić się do chorób skóry czy przyspieszenia procesów starzenia. O czym powinniśmy pamiętać? Na pewno o wybieraniu odpowiednich pór dnia na opalanie, w godzinach około południowych nie należy przesadzać z ekspozycją na słońce, zwiększamy w ten sposób ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Powinniśmy zadbać również o nasze oczy. Nadmierne promieniowanie słoneczne może niszczyć plamkę żółtą siatkówki. Odpowiada ona za ostrość widzenia, jej uszkodzenie może przyczynić się do powstawania zaćmy. Tutaj rozwiązaniem będą oczywiście okulary przeciwsłoneczne. Do tego warto stopniowo zwiększać ilość czasu spędzonego na słońcu, niezbędne będą również odpowiednie kremy z filtrem.

Byliście w weekend na Letnim Świętym Marcinie? Znajdźcie się na zdjęciach!

Polacy masowo rezygnują z odchudzania. Jak schudnąć, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie?

Sprawdź, czy odpowiednio dbasz o swoje zdrowie

Pytanie 1 z 15
Czy odwiedzasz dentystę co pół roku?