Panele słoneczne / zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay Panele słoneczne / zdjęcie ilustracyjne

Technologia

Czy opłaca się mieć panele fotowoltaiczne na balkonie? Rachunki pokazują jasno!

Niewątpliwie montaż paneli fotowoltaicznych to ekologiczne rozwiązane. Co jednak, jeśli mieszkamy w bloku? Jakie rozwiązanie wybrać, żeby nam się szybko zwróciło? Warto też wiedzieć, czy spółdzielnia mieszkaniowa zezwala na takie rozwiązanie, gdyż to ona decyduje o takich sprawach.

Założył panele fotowoltaiczne na balkonie, czy oszczędza?

Jak informuje portal Biznes.info, pewien niemiecki dziennikarz zainstalował na swoim balkonie małą instalację fotowoltaiczną o mocy 800W. Przez trzy lata zaoszczędził prawie 400 euro, czyli ponad 1600 złotych. Dziennikarz wydał na instalację 800 euro, więc taka inwestycja zwróci się w 6 lat. A cała taka instalacja działać będzie przez 20 do 25 lat.

Czy w Polsce można montować fotowoltaikę na balkonie?

Montaż takiej instalacji w Polsce jest trudniejszy. Potrzebna jest zgoda spółdzielni i wspólnoty mieszkaniowej, które często uważają, że jest ona nieestetyczna. Dodatkowo prawo w Polsce nadal jest niekorzystne i ciężko na tym zarobić. W kilku przypadkach w Polsce sprawa montażu paneli trafiła do sądu.

Jak zamontować fotowoltaikę na balkonie?

Ważne jest, by zamontować panele po najbardziej nasłonecznionej części budynku, więc warto się zorientować, czy po stronie, w której jest nasz balkon docierają promienie słoneczne. Warto mieć instalację 400W. Jej koszt to około 3 tysiące złotych. Oszczędność na takiej instalacji, to 400 złotych rocznie, więc zwróci się taka inwestycja po 7 latach.

Zobaczcie zdjęcia z panelami fotowoltaicznymi w bloku

Ogniwa fotowoltaiczne i ogrzewanie elektryczne