Cmentarz przy ul. Bluszczowej na Wildzie 2 tygodnie przed 1 listopada

i

Autor: Szymon Miś Przygotowania do Wszystkich Świętych na cmentarzu przy ul. Bluszczowej w Poznaniu

Wszystkich Świętych

Czy opłaca się rezerwować miejsce na cmentarzu za życia w Poznaniu? To coraz bardziej modna praktyka!

2024-10-24 12:22

Okres zbliżającego się 1 listopada wielu z nas wpada w melancholijny nastrój. Myślimy o naszych najbliższych, których nie ma już przy nas, myślimy o życiu, ale i o śmierci. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi decyduje się na wykupienie miejsca na cmentarzu jeszcze za życia. Są też tacy, którzy stawiają na tym miejscu nagrobek z imieniem, nazwiskiem i datą narodzin. Powoduje to oszczędność dla naszych najbliższych po stracie, oraz to, że to my zdecydujemy jak będzie wyglądało i gdzie będzie miejsce naszego wiecznego spoczynku. Jak wyglądają ceny takiego pomysłu w Poznaniu?

Coraz więcej "pustych" nagrobków na cmentarzach

Pewnie zastanawia Was to, jak coraz częściej widzimy na nagrobkach imię i nazwisko, datę urodzenia, a brakuje daty śmierci. Nie chodzi o to, że nie jest znana data śmierci spoczywającej w tej kwaterze osoby. Najczęściej wtedy grób jest pusty, bez zmarłej osoby, a brak daty śmierci wynika z tego, że ta osoba jeszcze żyje. Dlaczego tak się dzieje? Coraz częściej takie osoby decydują się na kupno miejsca na cmentarzu za życia, oraz postawienie nagrobka szybciej, tak by odciążyć najbliższych po śmierci. Gdy zaś dane miejsce jest już zajęte przez naszych najbliższych, nieżyjących, to jest to oszczędność np. w postaci dorabiania znaków na nagrobku, gdyż firma pogrzebowa do reszty danych doda jedynie datę naszej śmierci.

Miejsca na cmentarzach komunalnych Poznania

Miasto Poznań posiada dwa cmentarze komunalne - na Junikowie, oraz Miłostowie. Miasto ustaliło ceny pochówku w różnych konfiguracjach i miejscach. Cena rezerwacji takiego miejsca może się różnić, lub nie, zależnie jaki typ i miejsce pochówku wybierzemy w sytuacji, gdy tylko rezerwujemy sobie miejsce pochówku przed śmiercią, bądź to miejsce wykupuje nam rodzina już po naszej śmierci.

Ile kosztuje miejsce na cmentarzach komunalnych w Poznaniu?

W zależności od tego, jaki pochówek preferujemy, są różne opcje i koszty związane z przedwcześnie dla nas kupionego miejsca na cmentarzu, za życia. Jeśli zależy nam, by spoczywać samotnie, to grób jednomiejscowy to wydatek 1200 złotych na 20 lat. Dwumiejscowy w poziomie to 2000 złotych, a dwumiejscowy - głębinowy 1600. Groby na polu urnowym dla jednej osoby to wydatek rzędu 700 PLN. Dla od dwóch do czterech osób cena różni się o sto złotych za każdą kolejną urnę. Jeśli chcemy, by nasze prochy spoczęły w kolumbarium, to miejsce do pogrzebu (25 lat) kosztuje 2 tysiące złotych, a za rezerwację dziesięcioletnią 1800 PLN. Nisze dwumiejscowe i czteromiejscowe są odpowiednio o 75 i 175 procent droższe. Wykupienie grobowca rodzinnego to koszt powyżej 10 tysięcy złotych. Cena nagrobka, to już w zależności od naszych potrzeb, a także rozmiaru naszego miejsca pochówku, ale najtańsze wynoszą 2 tysiące złotych. Te najdroższe mogą nawet kosztować powyżej 5 tysięcy złotych.

Zobaczcie, jak wyglądają przygotowania do Wszystkich Świętych na cmentarzu wildeckim w Poznaniu