smog

i

Autor: Piotr Mastalerz Niechlubny ranking polskich miast, w kórych powietrze jest najbardziej zanieczyszczone

Środowisko

Czy w Poznaniu jest smog? Jaka jest jakość powietrza w mieście?

2024-11-12 9:49

Coraz niższe temperatury powietrza sprawiają, iż powrócił problem ze smogiem. W okresie kiedy za oknami chłodno, coraz częściej odczuwać możemy, że jakość powietrza spada. W związku z tym w Poznaniu wprowadzone mogą zostać pewne ograniczenia, np. w sposobie ogrzewania.

Jaka jest jakość powietrza w Poznaniu? Te pytanie w okresie jesienno-zimowym zadaje sobie wielu mieszkańców. W końcu wraz z sezonem grzewczym rozpoczyna się okres palenia w piecach, co niestety jest mocno odczuwalne.

Czy w Poznaniu jest SMOG? Jaka jakość powietrza w mieście?

W Poznaniu działają cztery stacje pomiarowe, zlokalizowane przy ulicach: Dąbrowskiego, Szwajcarskiej, Spychalskiego i Szymanowskiego.

12.11.2024 (środa)

JAKOŚĆ POWIETRZA W POZNANIU: Jakość powietrza jest zła

Norma średniego 24 h stężenia pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3.W środę wynosi ona jednak 106 µg/m3. Co to oznacza?

  • wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne - bardzo zła jakość powietrza wymagająca poinformowania społeczeństwa, ponieważ osoby wrażliwe (dzieci, starsi, alergicy) mogą odczuwać poważne problemy
  • zalecane jest unikanie wychodzenia na zewnątrz szczególnie dla osób wrażliwych i długotrwale aktywnych
  • konieczne jest zaprzestanie spalanie paliw stałych (także drewna) w piecach i kominkach
  • zwróć uwagę sąsiadom, że z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych konieczne jest we wspólnym interesie, całkowite zaprzestanie spalania paliw stałych w piecach i kominkach
  • korzystaj wyłącznie z ciepła z sieci ciepłowniczej, gazu lub elektryczności

Ile dni w ciągu roku w Poznaniu jakość powietrza jest zła? W roku 2018 i 2019 jej przekroczenie w Poznaniu występowało łącznie przez ponad 50 dni. W kolejnych latach: 2020 - 20 dni, 2021 - 34 dni, 2022 - 24 dni, 2023 - 15 dni. Po części mogło to być spowodowane stosunkowo łagodnymi zimami. Więcej informacji o tym znajdziecie TUTAJ.

Poznań Radio ESKA Google News
Autor:

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska udostępnił aplikację na urządzenia mobilne. Dzięki temu w prosty sposób możemy sprawdzić aktualne dane pomiarowe ze stacji dotyczących stężeń pyłu PM10, PM2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3). Dodatkowo możemy ustawić opcję otrzymywania powiadomień na telefon o przekroczeniach poziomów i alarmach zanieczyszczeń. Można także wejść na stronę powietrze.gios.gov.pl i w zakładce 'Stan środowiska' wybrać opcję 'Monitoring jakości powietrza' i tam sprawdzić stan jakości powietrza.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!