Czy w Poznaniu jest SMOG? Jaka jakość powietrza w mieście?
Jaka jest jakość powietrza w Poznaniu? Te pytanie w okresie jesienno-zimowym zadaje sobie wielu mieszkańców. W końcu wraz z sezonem grzewczym rozpoczyna się okres palenia w piecach, co niestety jest mocno odczuwalne.
Jaka jest jakość powietrza w Poznaniu?
11.01.2024 (czwartek)
JAKOŚĆ POWIETRZA W POZNANIU: Jakość powietrza bardzo dobra.
SPALANIE PALIW STAŁYCH: ZAKAZ PALENIA WĘGLEM I DREWNEM, JEŚLI NIE JEST TO JEDYNY SPOSÓB OGRZEWANIA! * zakaz dotyczy stosowania kominków opalanych drewnem, pieców kaflowych lub typu "koza" niespełniających wymagań Ekoprojektu a także kotłów węglowych niespełniających wymagań Ekoprojektu oraz 5 klasy.
KOMUNIKACJA MIEJSKA W POZNANIU: Opłata za przejazd środkami lokalnego transportu zbiorowego Miasta Poznania, zgodna z taryfikatorem.
Polecany artykuł:
W jaki sposób mierzy się jakość powietrza?
Podczas informacji związanej ze smogiem i jakością powietrza, bardzo często możemy spotkać możemy się ze skrótami chemicznymi szkodliwych substancji. Warto wiedzieć, co oznaczają i na co mają wpływ.
- PM10 - pył zawieszony, w którego w skład wchodzi m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne oraz pyłki roślin i zarodniki grzybów. Szczególnie szkodliwy dla oczu i układu oddechowego.
- PM2.5 - pył zawieszony (drobny) to mieszanina praktycznie tych samych cząstek, co w przypadku PM10, jednak o cztery razy mniejszej średnicy. Groźny dla układu oddechowego i układu krążenia.
- NO2 - dwutlenek azotu to toksyczny gaz o silnym zapachu, który bardzo szkodzi na układ oddechowy i odpornościowy.
- SO2 - dwutlenek siarki to gaz o gryzącym i duszącym zapachu , który silnie podrażnia drogi oddechowe, czyli nos, gardło i płuca.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!