Post ścisły w Kościele Katolickim. Kiedy obowiązuje?
Tylko dwa dni w roku katolicy muszą według prawa kościelnego stosować się do postu ścisłego. Obowiązuje on w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Oczywiście są ku temu ustępstwa. Obowiązuje on osoby od 18. do 60. roku życia. Należy wtedy spożywać jeden posiłek do syta, oraz dwa mniejsze posiłki i nic więcej. Ma to upamiętnić śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu i żałobę z tym związaną.
Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych - kiedy obowiązuje?
Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje w każdy piątek. Wyjątkami od tej reguły są sytuacje, w których tego dnia obowiązuje jakaś uroczystość, bądź święto, a także w trakcie oktawy wielkanocnej, Bożego Ciała, czy Bożego Narodzenia. Ponadto są dwa dni, które według tradycji, zwyczajów w Polsce stosuje się wstrzemięźliwość od potraw mięsnych. Jednym z nich jest Wigilia Bożego Narodzenia. Jest jeszcze drugi taki dzień. Jaki?
Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych w Wielką Sobotę
Drugim dniem, w którym nie według prawa kościelnego, ale wedle tradycji obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych jest Wielka Sobota. Tutaj, podobnie, jak w przypadku Wigilii Bożego Narodzenia ta tradycyjna wstrzemięźliwość obowiązuje do wieczora. W przypadku 24 grudnia jest to wieczerza wigilijna, natomiast w Wielką Sobotę jest to msza rezurekcyjna. W takim wypadku, w sytuacji, w której stawimy się na rezurekcyjnej mszy w niedzielę, to taki post powinniśmy zachowywać przez całą sobotę. Jeśli jednak uczestniczymy w Wigilii Paschalnej, po której następuje msza rezurekcyjna, wtedy Kościół traktuje to jak Zmartwychwstanie Pańskie.
Zobaczcie zdjęcia z Niedzielnego Targu Poznań przed Wielkanocą 2025
