Dark kitchen niejedno ma imię, ponieważ może kryć się pod pojęciem: restauracja widmo, ghost kitchen czy shadow kitchen. Co cechuje ten format gastronomiczny, jak funkcjonuje i wreszcie czy jest różnica między dark kitchen, a wirtualną restauracją?
Co to jest dark kitchen?
Nie ma co zrażać się tą tajemniczą nazwą. Dark kitchen to w rzeczywistości nic innego, jak prężnie pracująca kuchnia. Posiłki przygotowywane w takim miejscu dostarczane są tylko i wyłącznie na dowóz. Dlatego gastronomia w tym formacie cieszy się uznaniem gości, jednak w ich domowych zaciszach, a nie w lokalu. Dark kitchen nie przyjmują klientów w do swojej restauracji, której de facto brak, ale dowożą prosto do konsumenta.
Dark kitchen zalety
Dark kitchen zyskał popularność podczas pandemii, która wpłynęła na rozwój branży delivery (posiłki na dowóz). Tym sposobem, każdy kto pozwoli sobie na biznes w tym stylu, nie musi martwić się o kwestie związane z personelem (kelnerzy) czy lokalem (restauracja, przestrzeń dla gości). Oczywiście kluczowe tu będą: zaplecze kuchenne oraz wykwalifikowana kadra kucharzy.
- Elastyczność - dark kitchen cieszą się dużą elastycznością na rynku. Mogą powstawać praktycznie w każdym miejscu. W przypadku klasycznych restauracji, zadanie jest już utrudnione, ponieważ wtedy istotna jest lokalizacja, która z kolei wpływa na ruch i zyski. W tym przypadku dla ghost kitchen, kluczowa jest kadra, która dostarczy posiłek do klienta, miejsce dla tego biznesu nie ma znaczenia.
- Możliwość eksperymentowania – ghost kitchen mogą oferować kilka kuchni świata w jednym zapleczu kuchennym, dzięki temu, że nie ogranicza je miejsce.
- Podążanie za trendami – prowadząc kuchnię widmo, zawsze możesz obserwować zmieniający się rynek, łatwiej możesz wprowadzać zmiany do menu i dzięki temu zawsze będziesz na bieżąco z najnowszymi trendami gastronomicznymi.
- Niższe koszty – z oczywistych względów dark kitchen pozwala zaoszczędzić. W tym formacie gastronomicznym nie ma stołów, lady, krzeseł, baru, tak więc dzięki temu koszty są niższe.
Dark kitchen, a wirtualna restauracja
Dark kitchen i wirtualna restauracja, chociaż bywają używane jako nazwy wymienne – w rzeczywistości gastronomicznej – oznaczają zupełnie coś innego. Wirtualne restauracje korzystają z kuchni istniejącego już biznesu, dlatego właściciel restauracji ma kontrolę nad tym, kiedy i w jaki sposób korzystać z wirtualnych formatów, jako uzupełnienie podstawowej działalności - informuje serwis rebeltang.com.
Kolejną różnicą jest czas funkcjonowania działalności. Dany lokal może oferować posiłki z dostawą, ale tylko w godzinach, gdy notuje przestoje. Ostatnia, ale znacząca różnica, to forma dostawy i odbioru. Wirtualne restauracje mogą zaoferować swoim klientom odbiór osobisty, ale również dostawę, ponieważ ich fizyczny partner restauracyjny jest łatwo dostępny. Ghost kitchen oferują tylko i wyłącznie dostawy do klienta, bez możliwości odbioru - rozróżnia serwis rebeltang.com.
Jesteś ciekawy, jakie pomysły na biznes mają restauratorzy z Poznania? To zobacz naszą galerię z tego wyjątkowego lokalu.