Święto Niepodległości

i

Autor: Bartlomiej Magierowski/East News

Święto Niepodległości

Dlaczego 11 listopada? Z jakiego powodu tego dnia świętujemy w Polsce odzyskanie niepodległości?

2024-11-09 18:12

Proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości po 123 latach to nie był jeden dzień. Wszystko trwało wręcz kilka lat. Dlaczego więc świętujemy 11 listopada i to 1918 roku? Powody są dwa. Jeden z nich oczywiście związany z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego. Drugi dotyczy już drugiego wydarzenia, które miało miejsce tego dnia. O jakie chodzi?

106 lat temu Polska odzyskała niepodległość!

W listopadzie 1918 roku Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. Choć to nie był ostatni akcent odzyskania, gdyż tereny, które miały przynależeć do Polski były ustalane jeszcze przez trzy kolejne lata. Jednak to od tego momentu władzę nad krajem przejęli Polacy w osobie między innymi marszałka Józefa Piłsudskiego. Skąd jednak wzięła się data 11 listopada, jako naszego narodowego święta?

Dlaczego obchodzimy Święto Niepodległości 11 listopada?

11 listopada obchodzimy w Polsce Święto Niepodległości od 1989 roku. Wcześniej komuniści ogłosili ten dzień 22 lipca, w rocznicę Manifestu PKWN. Przed wojną obchody przez lata były nieoficjalne. Dopiero w 1937 roku nabrały najwyższej rangi. Obchodzono je więc 2 razy. - Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę - tak uzasadniano w Sejmie PRL przywrócenie obchodów Święta Niepodległości w listopadzie. Sprawa tego dnia może się wydawać prostsza za sprawą tego, że tego dnia też zakończyła się I wojna światowa.

Co wydarzyło się 11 listopada w Polsce?

Po tym, jak 10 listopada 1918 roku do Polski wjechał Józef Piłsudski, dzień później, więc 11 listopada Rada Regencyjna powierzyła władzę Józefowi Piłsudskiemu. Środowiska socjalistyczne obchodzą najważniejszy dzień 7 listopada, gdy powstał Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej Ignacego Daszczyńskiego. Znów 14 listopada Józef Piłsudski dopiero przejął władzę cywilną. 16 listopada informacja o powstaniu niepodległej Polski trafiła od marszałka Piłsudskiego do przywódców europejskich państw.

Zobaczcie, jak obchodzi się 11 listopada w Poznaniu!

Poznań Radio ESKA Google News
Autor: