Andrzejki

i

Autor: Pixabay

Święta

Dlaczego imieniny Andrzeja obchodzą wszyscy? Skąd wzięły się Andrzejki?

2024-11-14 16:25

Przed nami wielkie święto wróżb! Andrzejki, to jeden z ulubionych polskich zwyczajów. Dlaczego jednak wszyscy wiedzą kiedy imieniny obchodzi Andrzej? Skąd wzięła się tradycja wróżb i dlaczego ten dzień jest inny niż wszystkie pozostałe?

Kiedy przypadają andrzejki 2024?

Andrzejki to wspaniały czas na zabawę! Można przygotować specjalne przebranie, lub pomyśleć o wróżbach, jakie chcemy odprawiać. To dawny wieczór wróżb dziewczęcych. Panny mogły poznać swoją przyszłość dotycząca miłości, małżeństwa, potomstwa czy bogactwa. Historycy twierdzą, że Andrzejki to święto typowo pogańskie, które przywędrowało do nas w XVI w. ze starożytnej Grecji. Święty Andrzej na dobre zadomowił się jednak już w świadomości katolików. Odpowiednikiem Andrzejek dla panów są obchodzone na początku grudnia Katarzynki.

Andrzejki w Polsce obchodzone są w noc z 29 na 30 listopada. W 2024 roku data ta wypada wręcz idealnie do zabaw - będzie to bowiem noc z piątku na sobotę.

Pierwsza polska wzmianka literacka o nich pojawiła się w 1557.

Dlaczego akurat obchodzi się wigilię imienin Andrzeja?

Powód jest prosty. Imieniny Andrzeja przypadają na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. W Szkocji obchodzony 30 listopada dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym.

Po Andrzejkach w kościele katolickim rozpoczyna się adwent. To ważny czas dla chrześcijan, którzy przygotowują się do Bożego Narodzenia.

Jakie są najpopularniejsze wróżby adwentowe?

Tradycja andrzejkowych wieczorów sięga XVI wieku.  Andrzejki to idealna okazja na zorganizowanie imprezy lub skromnej domówki w gronie znajomych. Najczęściej kojarzą się ze wspólnymi wróżbami. Lanie wosku przez dziurkę od klucza i czytanie z utworzonych figur przyszłości, to jedna z popularniejszych zabaw tego wieczoru. Tak samo, jak ustawianie butów przez cały pokój i przekłuwanie igłami serca z imionami. Kiedyś wróżby traktowano bardzo poważnie, ale dzisiejsze zabawy należy brać z przymrużeniem oka.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Poznań Radio ESKA Google News
Autor: