Fortepian

i

Autor: wal_172619/Pixabay/cc0 To będzie prawdziwa gratka dla melomanów

Muzyka

Do najdłuższego utworu świata dodano kolejne nuty. Kompozycja grana jest już od 23 lat! Jak to możliwe?

2024-02-14 15:16

Utwór autorstwa amerykańskiego artysty Johna Cage’a jest jednym z najbardziej wymagających kompozycji na świecie. Wszystko ze względu na to, że jest to najdłuższa i najwolniejsza muzyka w historii tej branży! Jednak ostatnio doszło do przełomowego wydarzenia - zabrzmiał kolejny dźwięk w trakcie wykonania.

W z niemieckich kościołów w Halberstadt wydarzyło się coś szczególnego, podczas wykonywania utworu amerykańskiego kompozytora Johna Cage’a pod tytułem „Organ²/ASLSP”. Kompozycja ta, jest uważana za najdłuższą i jednocześnie najwolniejszą na świecie. odajmy, że na zmianę dźwięku w trakcie wykonywania utworu miłośnicy Johna Cage'a czekali dwa lata.

Niespodziewany przełom w najdłuższym i najwolniejszym utworze na świecie

Na organach w katedrze św. Burcharda w niemieckim Halberstadt nieprzerwanie od 2001 roku wykonuje się utwór, którego końca nie usłyszy ani żaden z żyjących obecnie ludzi, ani wiele następnych pokoleń. Jego autorem jest eksperymentalny amerykański kompozytor John Cage, jeden z najbardziej oryginalnych i wpływowych kompozytorów drugiej połowy XX wieku - czytamy w "Rzeczpospolitej". Ten awangardowy utwór nazwano „Organ²/ASLSP” - jest to skrót od „As Slow as Possible”, czyli: „tak wolno, jak to możliwe”. 

„ASLSP” czyli „Tak wolno, jak to możliwe”

Tempo tej kompozycji jest bardzo powolne co przekłada się na jego długość, która, według obliczeń, wyniesie aż 639 lat. Co ciekawe, 6 lutego 2024 roku w katedrze św. Burcharda nastąpiła kolejna zmiana dźwięku poprzez domontowanie do organów nowej piszczałki, która wygenerowała nowy dźwięk.

Autor kompozycji John Cage napisał liczącą osiem stron partyturę utworu „Organ²/ASLSP” w 1987 roku. Nigdy nie określił czasu trwania kompozycji — w partyturze zapisał jedynie oznaczenia wysokości i czasu trwania dźwięków - wyjaśnia dziennik.

Zgodnie z informacją na oficjalnej stronie projektu, następna zmiana dźwięku w utworze „Organ²/ASLSP” nastąpi dopiero za ponad dwa lata, 5 sierpnia 2026 roku. Finał utworu zaplanowano na rok 2640 i w sprzedaży są bilety na jego odsłuch. Bilet można przekazać - na przykład potomnym - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Filmy biograficzne o muzykach. Te produkcje warto obejrzeć!