Rekordowy budżet pełen wyzwań inwestycyjnych

i

Autor: pixabay

Do środy potrwa przyjmowanie projektów do budżetu obywatelskiego

2022-06-13 7:36

W środę minie termin zgłaszania projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Na realizację zwycięskich pomysłów zarezerwowano 25 mln zł. Głosowanie nad zweryfikowanymi i pozytywnie zaopiniowanymi projektami zaplanowano na październik.

Poznański magistrat poinformował, że podobnie jak w poprzednich edycjach każdy mieszkaniec może zgłosić do budżetu obywatelskiego maksymalnie trzy projekty. Można to zrobić drogą elektroniczną poprzez serwis internetowy https://pbo23.um.poznan.pl/, osobiście, składając wniosek w biurze podawczym Urzędu Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Do każdego zgłoszenia musi być dołączona lista poparcia z podpisami przynajmniej 10 mieszkańców.

Podobnie jak w poprzednich edycjach PBO projekty zostaną podzielone na ogólnomiejskie i rejonowe. Maksymalna wartość realizacji projektu ogólnomiejskiego nie może przekroczyć 2 mln zł, a rejonowego - 800 tys. zł.

Wśród projektów ogólnomiejskich wydzielono, tak jak w poprzednich edycjach, tzw. Zielony Budżet, który obejmie pomysły dotyczące tworzenia np. parków, zieleńców, łąk kwietnych czy ogrodów deszczowych, a także realizacje chroniące już istniejącą roślinność.

Na realizację nowej edycji PBO przeznaczonych zostanie łącznie 25 mln zł. Z tej puli 6 mln zł zarezerwowano na projekty ogólnomiejskie, w tym 4 mln zł na Zielony Budżet, a 19 mln zł na projekty rejonowe.

W nowej, 11. odsłonie PBO osoby, które skończyły 13 lat będą mogły głosować oraz składać projekty bez zgody prawnego opiekuna - wcześniej mogli to robić jedynie dorośli.

W najnowszej edycji PBO wprowadzono zasadę ogólnodostępności projektów. Zgodnie z nią zwycięskie pomysły powinny być realizowane w przestrzeni publicznej, umożliwiając nieodpłatne korzystanie z nich wszystkim zainteresowanym mieszkańcom.

Zgłoszone projekty będą weryfikowane i opiniowane przez miejskich urzędników w kilku etapach. Ostateczna lista zarekomendowanych do głosowania pomysłów zostanie ogłoszona na początku października. Głosowanie nad projektami potrwa od 10 do 31 października, a ogłoszenie wyników PBO 2023 ma nastąpić do 30 listopada.

Szczegółowe informacje na temat najnowszej edycji budżetu obywatelskiego można znaleźć na stronie: https://budzet.um.poznan.pl/pbo23/.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!