W ramach dofinansowania można uzyskać nawet całkowity zwrot kosztów poniesionych podczas usunięcia azbestu z budynku. Na realizację programu przeznaczone jest 330 tys. zł. Maksymalnie 33 tysiące dla jednego wnioskodawcy.
- Dzisiaj już wiemy, że materiały te wywołują wiele dolegliwości, m.in. azbestozę czy choroby nowotworowe. W 1997 roku weszła w życie ustawa, która zakazuje produkcji i wprowadzania na rynek wyrobów zawierających azbest. Obecnie funkcjonujące przepisy zobowiązują właścicieli i zarządców nieruchomości do usunięcia tego materiału do 2032 roku. Zdajemy sobie sprawę, że jest to kosztowne przedsięwzięcie, dlatego chcemy wesprzeć naszych mieszkańców w tym procesie.
- mówi wiceprezydent Poznania Katarzyna Kierzek - Koperska. Azbest był wykorzystywany w różnych miejscach, m.in. na dachach.
- Mieszkańcy wielokrotnie zwracali nam uwagę na problem unieszkodliwiania azbestu. Komisja rewizyjna wydała zalecenie przekazania na ten cel środków z miejskiego budżetu. Rada Miasta Poznania podjęła taką uchwałę. W związku z tym mamy możliwość wsparcia mieszkańców. Mam nadzieję, że za jakiś czas będziemy mogli powiedzieć, że azbestu w mieście już nie ma.
- mówi Małgorzata Dudzic-Biskupska, radna Miasta Poznania. Dodajmy, że azbest jest szkodliwy, dlatego zaleca się jego usuwanie. Może powodować nowotwory, m.in. płuc.