Jednak najnowsze badanie udowadnia, że cena nie do końca świadczy o jakości. Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds sprawdzili ubrania z różnych zakresów cenowych. Jak się okazało badanie przyniosło zaskakujące rezultaty zwłaszcza w kategorii dżinsów.
Wyniki raportu. Drogie nie znaczy lepsze
Osoby kupujące produkty niedrogich marek odzieżowych z pewnością wiele razy przekonały się, że już po kilku praniach koszulka czy sukienka wyglądała znacznie gorzej niż w dniu zakupu, a niekiedy po prostu się rozpadała. Jednak z drugiej strony niejednemu konsumentowi czy konsumentce wiele razy udało się kupić produkt, którego jakość okazała się zaskakująco dobra – mimo że cena była bardzo niska.
Badanie przeprowadzono na zlecenie irlandzkiej sieci sklepów odzieżowych Primark oraz brytyjskiej pozarządowej organizacji proekologicznej Hubbub. Naukowcy przeanalizowali jakość nowych ubrań różnych popularnych marek z niższych i wyższych półek cenowych. Wytrzymałość wyrobów przetestowano w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Ubrania rozciągano, skręcano, poddawano tarciom, a także prano i suszono po kilkadziesiąt razy – relacjonuje „Rzeczpospolita”.
Badacze uważają, że nie zawsze warto sugerować się marką
Autorzy raportu podkreślają, że obiektywne zmierzenie trwałości danego wyrobu to złożone i niełatwe zadanie. Mimo wszystko naukowcy byli jednak w stanie wskazać najmniej i najbardziej trwałe wyroby. Wyniki badań okazały się zaskakujące! Wynika z nich, że wytrzymałość zarówno tanich, jak i drogich ubrań męskich i damskich bywała doskonała lub bardzo słaba.
- Testy wykazały, że damskie koszulki kosztujące poniżej 10 funtów (około 50 złotych) okazały się znacznie trwalsze od takiej, która kosztowała około 40 funtów. Z kolej jedna z męskich koszulek w cenie poniżej 5 funtów okazała się niemal najtrwalsza z 17 testowanych, wygrywając z tą, która kosztowała dziesięć razy więcej - czytamy w „Rz”.
- Mało tego, w kategorii bluz kobiecych te kosztujące od 11 do 20 funtów okazały się trwalsze niż te w cenie około 50 i 100 funtów! Zaskakujące wśród bluz męskich było to, że pojawiła się tam zależność między ceną a jakością. Nadal jednak najdroższe bluzy nie okazywały się najtrwalsze, podobnie jak najtańsze nie wykazywały najniższej jakości.
- Największym zaskoczeniem były dżinsy w cenach od 15 do około 150 funtów. Po testach stwierdzono jedynie niewielkie różnice w trwałości między tymi wyrobami.
Na podstawie badań ich autorzy doszli do wniosku, że nie powinno się traktować ceny ubrania jako jednoznacznego wskaźnika jego niskiej lub wysokiej jakości.