DS Jowita zostanie zamknięty
Dom Studencki Jowita znajduje się przy ulicy Zwierzynieckiej 7 w Poznaniu. Został on oddany do użytku w połowie lat 60. XX wieku i mieszkało w nim wiele pokoleń studentów. Okazuje się, że ma on zostać zamknięty o czym poinformowała rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Bogumiła Kaniewska.
- W ostatnim czasie otrzymałam petycję studencką dotycząca domu studenckiego Jowita i jego dalszych losów. Mieszkańcy akademika zwracają się z prośbą, by nie wyłączać go z użytku i kontynuować jego działalność w kolejnych latach akademickich - napisała prof. Kaniewska.
- Doceniam symboliczną wartość tego budynku, w pełni rozumiem także argumenty studentów i zdaję sobie sprawę z problemów wynikających z niedostatecznej liczby miejsc w akademikach naszej uczelni – niestety, nie mogę przychylić się do tej prośby. Stan techniczny budynku popularnych „Akumulatorów” budzi zastrzeżenia już od kilku lat – z decyzją o wyłączeniu go z użytku czekaliśmy jednak do czasu ukończenia domu studenckiego na Morasku - dodała.
Polecany artykuł:
Nowy akademik UAM na Morasku
Budowa nowego akademika na Morasku zbliża się do końca. Prof. Kaniewska podkreśliła, że trwają prace wykończeniowe, a przetargi na na wyposażenie meblowe zostały już rozstrzygnięte
- Nowy akademik rozpocznie funkcjonowanie jesienią 2023 roku. Nadszedł zatem trudny moment, aby ogłosić, że z początkiem nowego roku akademickiego Jowita zostanie zamknięta. Zapewniam, że stanie się to dopiero po uruchomieniu akademika na Morasku (oferującego 400 miejsc, czyli o 93 więcej niż Jowita) - napisała rektor UAM.
Co z osobami, które mieszkają obecnie w DS Jowita? Wiadomo, że będą one zajmować swoje pokoje do końca roku akademickiego, a także – o ile otrzymają na to zgodę – podczas wakacji. - Równocześnie w najbliższej turze przydziału miejsc w domach studenckich studenci nie będą mieli już możliwości aplikowania o miejsce w Jowicie. Przewidujemy także nowe miejsca zatrudnienia dla pracowników tego obiektu, a znajdujące się tam jednostki będą z czasem przenoszone do innych lokalizacji - wyjaśnia.
Co z budynkiem DS Jowita?
Co się stanie z budynkiem DS Jowita przy ulicy Zwierzynieckiej? Stan techniczny budynku nie pozwala na dalsze jego wykorzystywanie w celach mieszkalnych czy hotelowych. Na to wskazują ekspertyzy budowlane i pożarowe obiektu. Jakie będą dalsze losy tego miejsca? - Przypomnę, że budynek ten został wybudowany w latach 60-tych XX wieku. Akademik został wzniesiony, co w tamtych latach nie stanowiło przeszkody, na gruntach wywłaszczonych w sposób nieprawidłowy. W efekcie pojawiły się roszczenia byłych właścicieli do części działek pod budynkiem, co skutecznie eliminowało możliwość jakichkolwiek modernizacji lub przebudowy budynku w celu dostosowania go aktualnych wymogów technicznych i pożarowych. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że działki UAM (pod Jowitą i pod stołówką) były i nadal są rozdzielone i otoczone działkami należącymi do prywatnych inwestorów, niezainteresowanych współpracą z UAM przy ewentualnej przebudowie uczelnianych budynków. Mimo wszystko władze uczelni rozważały możliwość dostosowania budynków do wymogów prawnych i standardu oczekiwanego przez użytkowników. Jedna z ostatnich ekspertyz (wykonana w 2021 roku) wykazała, że koszt takiej przebudowy wyniósłby 80 mln zł netto. Dziś kwota ta, biorąc pod uwagę inflację, urosłaby z pewnością do 90–100 mln zł. Wobec tych faktów władze Uniwersytetu – po uzyskaniu ekspertyzy rzeczoznawców, a także po zasięgnięciu opinii Rady Uczelni – podjęły decyzję o podjęciu przygotowań do sprzedaży Jowity. Mając na uwadze, jak ważne jest to miejsce dla społeczności UAM i miasta Poznania, procedura ta zostanie poprzedzona konkursem architektonicznym na wizję zagospodarowania tej przestrzeni. Konkurs zostanie zorganizowany we współpracy z Fundacją Rozwoju Miasta Poznania oraz władzami Miasta. Fundusze pozyskane ze sprzedaży będą przeznaczone na budowę nowego domu studenckiego - opowiada prof. Kaniewska.