Dlaczego 2 maja obchodzimy Święto Flagi?
Święto Flagi RP ustanowione i obchodzone po raz pierwszy w 2004 roku, więc dzień po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Dlaczego właśnie 2 maja? Otóż w 1945 roku, właśnie tego dnia na Reichstagu i Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie zawisły dwie Biało-Czerwone, po zdobyciu przez Aliantów tego miasta. Drugi aspekt, to taki, że ten dzień po prostu praktycznie pasuje i wpisuje się między dwa świąteczne dni 1 i 3 maja.
Jak poprawnie traktować Biało-Czerwoną?
Przede wszystkim nie powinno być na niej żadnych napisów, ani godła. W tym pierwszym przypadku, chodzi o poszanowanie dla flagi, w drugim o to, że jest to bandera morska. Powinniśmy ją wieszać przed innymi flagami. Jeśli wieszamy ją w pionie, wtedy warto pamiętać, by biel była po lewej, a czerwień po prawej. Biel na Fladze Polski nie jest śnieżnobiała, a bardziej przypomina kolor srebrnobiały. Czerwień natomiast, to kolor zbliżony do karmazynowego. Taki odcień ma ona od 1980 roku. Znieważenie flagi jest traktowany, jako występek, za który grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, bądź pozbawienia wolności do roku.
Dzień Polonii i Polaków za granicą
Szacuje się, że poza Polską mieszka 20 milionów Polaków. Oznacza to, że jest nas łącznie blisko 60 milionów! 2 maja każdy z tych, którzy nie przebywają w Polsce mają swoje święto, ustanowione od 2002 roku. Święto to ma upamiętniać to, jaki wkład w niepodległość Polski mają osoby, które wyemigrowały z kraju, bądź urodziły się, jako Polacy na obczyźnie.
Zobaczcie zdjęcia z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Poznaniu
Polecany artykuł: