Euro 2024. Czy Szymon Marciniak poprowadzi wielki finał? UEFA podjęła już decyzję [AKTUALIZACJA]

i

Autor: Grzegorz Wajda/REPORTER Euro 2024. Czy Szymon Marciniak poprowadzi wielki finał? UEFA podjęła już decyzję [AKTUALIZACJA]

Sport

Euro 2024. Czy Szymon Marciniak poprowadzi wielki finał? UEFA podjęła już decyzję [AKTUALIZACJA]

2024-07-11 12:04

Euro 2024 zbliża się do końca. Został już tylko wielki finał na stadionie w Berlinie. W ostatnich dniach pojawiały się informacje, że Szymon Marciniak może być rozjemcą decydującego spotkania pomiędzy Hiszpanią, a Anglią. UEFA już podjęła decyzję i zaskoczyła swoim wyborem!

Szymon Marciniak na Euro 2024. Dobre występy arbitra

Szymon Marciniak to niewątpliwie jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie. Polski arbiter poprowadził w Niemczech dwa mecze, po których był bardzo chwalony przez ekspertów. Ponadto w ćwierćfinale Portugalia - Francja pełnił funkcję sędziego technicznego.

Euro 2024 trwa. Czy Szymon Marciniak poprowadzi finał?

Od ponad tygodnia trwała dyskusja czy Szymon Marciniak poprowadzi finał Euro 2024. Przez ostatnie dni wielu ekspertów uważało, że w grze o sędziowanie wielkiego finału są przede wszystkim Włoch Daniel Orsato oraz Szymon Marciniak. Włoski sędzia szybko odpadł z tej rywalizacji, ponieważ wrócił kilka dni temu do kraju. Następnie wiele mediów informowało, że duże szanse na decydujący mecz ma Francuz Clement Turpin. 

W czwartek UEFA podjęła ostateczną decyzję i zaskoczyła swoim wyborem. Sędzią finału Hiszpania - Anglia wybrano Francuza François Letexiera.

Sędziego Marciniaka nie zabraknie jednak w Berlinie. Polski arbiter został wyznaczony jako arbiter techniczny.

Wielka kariera Marciniaka. Nie przejdzie do historii

Szymon Marciniak jest jednym z najlepszych sędziów piłkarskich. Polak sędziował wiele ważnych spotkań. Na swoim koncie ma przede wszystkim finał mistrzostw świata 2022 w Katarze oraz finał Ligi Mistrzów 2023. W 2022 i 2023 wybrany najlepszym sędzią na świecie według Międzynarodowej Federacji Historyków i Statystyków Futbolu.43-latek miał szansę, aby zostać pierwszym arbitrem w historii, który zaliczy "sędziowskiego hat-tricka", czyli sędziowanie finału mundialu, Euro i Ligi Mistrzów. Być może jeszcze ta sztuka mu się uda, ale dopiero za cztery lata.

Listen on Spreaker.