Historia

Fikcyjna postać, która doczekała się swojego pomnika w Poznaniu. Poznajcie historię radiowej legendy miasta [ZDJĘCIA]

2025-05-12 12:34

W Poznaniu znajdziemy liczne pomniki oraz nazwy ulic czy skwerów upamiętniające zasłużone dla miasta osoby. Jak się okazuje w Stolicy Wielkopolski pamiętano również o fikcyjnych postaciach. Jedną z nich jest Stary Marych, którego pomnik znajduje się na ulicy Półwiejskiej. Kim właściwie był prowadzący rower mężczyzna w czapce?

Kim był Stary Marych?

Stary Marych został stworzony przez poznańskiego pisarza i publicystę Juliusza Kubela. Fikcyjna postać przez 17 lat gościła na antenie poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia. Bohater przedstawił się słuchaczom w 1983 roku, towarzyszył im do 1999 roku. W tym czasie powstało ponad 800 gawęd radiowych. Głosem Starego Marycha był aktor Marian Pogasz, którego można było usłyszeć w przerwie meczów Lecha Poznań. Blubry Starego Marycha cieszyły się dużym uznaniem wśród mieszkańców całej Wielkopolski. Audycję cechował humorystyczny charakter, satyryczna refleksja nad rzeczywistością oraz to co najbardziej charakterystyczne, czyli oczywiście gwara poznańska.

Pomnik Emiliana Kamińskiego jest imponujący. Nie ma drugiego takiego. Widzicie, co przedstawia?

Stary Marych przyczynił się do rozwoju gwary poznańskiej

Gwarowa audycja radiowa z udziałem Starego Marycha cieszyła się dużym zainteresowaniem, trafiała do dużej grupy mieszkańców województwa pozwalając na promocję coraz bardziej zanikającej gwary poznańskiej. Blubry zostały jednym z podstawowych źródeł dla Słownika Gwary Miejskiej Poznania.

Poznań Radio ESKA Google News

Jak narodził się pomysł na pomnik Starego Marycha?

Historia powstania pomnika podobnie jak sama audycja miała dość humorystyczny charakter. Wszystko zaczęło się od konkursy "Gazety Wyborczej" na "Poznaniaka na cokół". Wśród kandydatów pojawiła się nominacja Starego Marycha, co było dość nietypowe biorąc pod uwagę, że innymi nominowanymi byli Cyryl Ratajski czy Przemysł II! Fikcyjny bohater zajął finalnie trzecią lokatę. Co dawało do myślenia w kwestii upamiętnienia radiowej postaci. Decyzję o powstaniu pomnika ogłosił jakiś czas później prezes Radia Merkury (dzisiejsze Radio Poznań) Piotr Frydryszek. Pierwsze plany zakładały inną lokalizację niż ulica Półwiejska. Stary Marych miał stanąć na Łazarzu. Z tą dzielnicą był najmocniej kojarzony przez radiosłuchaczy. Aby zwiększyć atrakcyjność pomnika zdecydowano się jednak na jedną z najtłumniej uczęszczanych ulic Poznania.

Wygląd postaci Starego Marycha narodził się w drodze konkursu

Stary Marych był głosem Poznania. W związku z czym, aby powstał pomnik musiał dostać również twarz. W tym celu zorganizowano konkurs, który wygrał Robert Sobociński. Przedstawił on kultowego bohatera jako mężczyznę w czapce, trzymającego teczkę i prowadzącego rower. Dodatkowy smaczek dodał twórca Starego Marycha, czyli Juliusz Kubel. Pisarz zaproponował, aby rysy twarzy przypominały te aktora, który wcielał się w fikcyjną postać. Marian Pogasz nie doczekał jednak powstania pomnika. Zmarł przed pojawieniem się Starego Marycha na ulicy Półwiejskiej.

Pomnik Starego Marycha na ulicy Półwiejskiej. Zobaczcie zdjęcia!