Nie żyje 16-latek z Obornik Wielkopolskich
Filip Ch. w środę (19 października) wyszedł z domu i już nigdy do niego nie wrócił. Poszukiwania chłopaka zakończyły się tragicznie. Dwa dni później przy maszcie telekomunikacyjnym w Uścikowie znaleziono jego ciało. Portal wpoznaniu.pl poinformował, że 16-latek był ofiarą grupy, która terroryzowała wielu uczniów w Zespole Szkół im. generała Tadeusza Kutrzeby w Obornikach Wielkopolskich.
Interwencja w wielkopolskim kuratorium oświaty
Sprawę samobójczej śmierci 16-latka wyjaśnia prokuratura. W środę (26 października) przed wielkopolskim kuratorium oświaty doszło do konferencji prasowej. - Po tej tragedii zgłosiły się do nas dwie kolejne osoby, które raportują, że były nękane w tej szkole. Rozmawialiśmy z bliskimi tych osób, że to nękanie miało miejsce. Nękanie miało formę przemocy psychicznej i fizycznej. Pozostajemy w kontakcie z dwójką chłopców, którzy mówią, że grupa równieśników, szukając słabszych osób, dopuściła się nękania - powiedział w środę Kuc. Aktywista podkreślił, że sprawa nękania 16-latka "była zgłaszana do wychowawcy czy dyrekcji szkoły, ale nie było wcześniej wyjaśnień z tym nękaniem".
Aktywista ze wsparciem Małgorzaty Witek (radnej gminy Oborniki Wielkopolskie) oraz Marty Mazurek (Radnej Miasta Poznania) złożył pismo w kuratorium. - Chcemy, aby kuratorium oświaty wyjaśniło całą sprawę - przyznaje Kuc, który poprosił kuratorium o odpowiedź na pytania o to, czy instytucja miała wiedzę na temat wystąpienia ryzyka nękania w tej szkole, kiedy i w jaki sposób na nie reagowano. Ponadto padły także pytania związane w procedurami reagowania w przypadku kryzysu suicydalnego dzieci i młodzieży w wielkopolskich szkołach. To znaczy, jakie działania są podejmowane są w szkołach, aby szerzyć profilaktykę zdrowia psychicznego, jak wygląda monitoring myśli samobójczych wśród dzieci i młodzieży oraz jak wyglądają działania postwencyjne (postsuicydalne) podjęte przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
Radni Obornik Wielkopolskich reagują
Radna Małgorzata Witek przedstawiła całą sytuację we wtorek (25 października) na komisji oświaty i spraw społecznych Rady Gminy Oborniki. Zadawała pytania o reakcję gminy, skalę zjawiska i prewencję kryzysów suicydalnych dzieci i młodzieży w obornickich szkołach.
W gminie Oborniki działa punkt pomocy psychologicznej, z którego mogą korzystać młodzi oborniczanie potrzebujący wsparcia. Obecnie trwa gromadzenie statystyk dotyczących zapotrzebowania ze strony młodzieży. Radna Rady Miejskiej w Obornikach podniosła także temat konieczności diagnozy skali problemu we wszystkich szkołach w gminie oraz działań postsuicydalnych nie tylko wśród uczniów szkół średnich prowadzonych przez powiat, ale także w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę.
Polecany artykuł:
Oświadczenie szkoły w Obornikach Wielkopolskich
W sieci pojawiło się wiele publikacji na temat tego dramatu. Dyrektorka szkoły wydała oświadczenie. - Pragnę jeszcze raz podkreślić, że cała społeczność Zespołu Szkół im. gen. T. Kutrzeby w Obornikach głęboko przeżywa to tragiczne wydarzenie. Prosimy o umożliwienie Bliskim Filipa godnego przeżywania żałoby po jego odejściu. Apeluję także o powściągliwość w mediach społecznościowych. Wiele z zamieszczonych komentarzy jest niezwykle krzywdzących i niesprawiedliwych - napisała Magłorzata Cyranek.
Filip był nękany?
Radio Poznań poinformowało, że po tragedii w szkole było dwóch wizytatorów. Magdalena Miczek, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Poznaniu, przyznała, że nie było żadnych zgłoszeń w sprawie nękania. Z kolei dyrekcja zaprzeczyła również, że miała wiedzieć o prześladowaniach w szkole. Trwa śledztwo w tej sprawie. Okoliczności śmierci Filipa wyjaśnia prokuratura we współpracy z policją.
Potrzebujesz pomocy?
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze - zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?
- Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym 800 70 22 22
- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
- Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108
- Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123
- pokonackryzys.pl