Elektrownia jądrowa

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Wydarzenia

Gdzie powstanie elektrownia jądrowa? Wiele osób widzi ją w Wielkopolsce

2024-11-14 13:45

O powstaniu w Polsce elektrowni jądrowej mówi się od dłuższego czasu. Nadal jednak nie znamy dokładnej lokalizacji w której taki obiekt miałby powstać. Wiadomo, że jednym z pomysłów są okolice Konina. Pomysł ten przypadł do gustu wielu lokalnym samorządowcom, którzy w tej sprawie napisali otwarty list do polskiego rządu.

Trwa walka o elektrownie jądrową w okolicach Konina

O powstaniu elektrowni jądrowej mówi się w naszym kraju już od kilku lat. Jedną z lokalizacji miałby być właśnie Konin. We wrześniu odbyło się posiedzenie sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, podczas którego prezes PGE PAK Energia Jądrowa, Tomasz Nowacki powiedział, że przygotowania do rozpoczęcia tej inwestycji już trwają. Planowane oddanie pierwszego reaktora do użytku to 2035-36 r., więc po 2030 r., ok 2030 r. powinna wystartować fizycznie budowa.

Była to bardzo konkretna wypowiedź, jakiej od dawna nie słyszeliśmy, ponieważ to czy elektrownia powstanie w Koninie przesądzone nie jest. Ważne są jednak także plany - ponieważ oficjalne ogłoszenie takiej inwestycji, wpłynęłoby znacząco na cały region.

Zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski wystosował więc do rządu otwarty list w sprawie realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej w Koninie – Pątnowie.

- Reprezentując samorządy lokalne z Województwa Wielkopolskiego, mając na uwadze potrzebę zaopatrzenia kraju i regionu w niezbędna energię, a także rozwój lokalny Wschodniej Wielkopolski, apelujemy o podjęcie jak najszybszych działań związanych z aktualizacją Polskiego Programu Energetyki Jądrowej, który zakładałby skonkretyzowany plan budowy elektrowni atomowej w Koninie – Pątnowie  – napisano w stanowisku.

Strona samorządowa wskazuje na potrzebę jak najszybszej aktualizacji Polskiego Programu Energetyki Jądrowej, z uwzględnieniem realizacji projektu w Koninie – Pątnowie. Lokalizacja infrastruktury elektrowni atomowej w Koninie – Pątnowie, pod względem technicznym i efektywnym, przyniesie wiele korzyści zarówno dla Polski, jak i dla subregionu, który tym samym przejdzie realną transformację, na bazie już istniejącego potencjału

Poznań Radio ESKA Google News
Autor:

Pełna treść listu SGiPW, podpisanego przez Jacka Gursza, przewodniczącego SGiPW

Reprezentując samorządy lokalne z Województwa Wielkopolskiego, mając na uwadze potrzebę zaopatrzenia kraju i regionu w niezbędna energię, a także rozwój lokalny Wschodniej Wielkopolski, apelujemy o podjęcie jak najszybszych działań związanych z aktualizacją Polskiego Programu Energetyki Jądrowej, który zakładałby skonkretyzowany plan budowy elektrowni atomowej w Koninie - Pątnowie.

31 października 2022 roku w Seulu podpisany został list intencyjny w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Koninie - Pątnowie, składającej się z dwóch reaktorów. Sygnatariuszami umowy był polski Rząd, prywatne przedsiębiorstwo ZE PAK, a też rząd koreański i firma prywatna KHNP. Wspólne przedsięwzięcie interesariuszy listu intencyjnego, zakłada budowę elektrowni jądrowej o łącznej mocy 2,8 GW w Koninie - Pątnowie, na terenach graniczących z obecną elektrownią Grupy ZE PAK. KHNP, oprócz dostawy technologii, zadeklarował też udział kapitałowy. PGE PAK Energia Jądrowa w listopadzie 2023 uzyskała od Ministra Klimatu i Środowiska tzw. decyzję zasadniczą. Wszystkie powyższe działania krok po kroku pozwoliły dawać nadzieję, iż rozłożona na wiele lat inwestycja, pozwoli na realne zamknięcie procesu transformacji energetycznej subregionu, który zrezygnował z dalszego wydobycia i użycia węgla brunatnego w procesie pozyskiwania energii. Postępujące po sobie działania nie odbyły się bez kosztów gospodarczych i społecznych, co zaobserwować można m.in. w zmniejszającej się liczbie mieszkańców Konina i okolic. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, iż nawet specjalne wsparcie z Funduszy Europejskich może nie zatrzymać erozji gospodarczej subregionu.

Dotychczasowe doświadczenie w produkcji energii na tym obszarze, warto wykorzystać do realizacji projektu budowy elektrowni atomowej. Działaniu temu sprzyja m.in. odpowiednia infrastruktura w postaci linii przesyłowych, dróg transportowych, czy dostępność wody do chłodzenia reaktora. Nie brak również fachowców z doświadczeniem energetycznym, a realizacji sprawnych działań sprzyjać będzie przychylność społeczna, jak i poparcie władz samorządowych wszystkich szczebli.

Podjętą decyzję w sprawie lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino, należy traktować jako istotne otwarcie procesu inwestowania w czystą i bezpieczną energetykę. Jak zauważają eksperci, jeden obiekt tego typu z pewnością nie zaspokoi potrzeb wciąż rozwijającego się kraju. W naszej opinii przytoczone powyżej argumenty powinny skłonić do jak najszybszej aktualizacji Polskiego Programu Energetyki Jądrowej, z uwzględnieniem realizacji projektu w Koninie - Pątnowie. Warto zauważyć, że nakreślony w tej lokalizacji plan, zakłada zaangażowanie środków prywatnych, co pozwoli zminimalizować wkład środków publicznych w działanie. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z faktu, że tak duży program, realizowany przez nowe władze państwowe, wymagać będzie weryfikacji dotychczas podjętych decyzji. Jesteśmy jednak przekonani, że lokalizacja infrastruktury w Koninie – Pątnowie, pod względem technicznym i efektywnym, przyniesie wiele korzyści zarówno dla Polski, jak i dla subregionu, który tym samym przejdzie realną transformację, na bazie już istniejącego potencjału.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!