Co wiesz o sąsiadach Polski?
Polska leży w sercu Europy i graniczy z kilkoma krajami, z którymi łączą nas nie tylko relacje międzynarodowe, ale i historia. Wiele osób z łatwością wymienia państwa, z którymi Polska graniczy, ale znacznie mniej potrafi wskazać, z kim mamy najdłuższą lub najkrótszą granicę. Tymczasem te dane potrafią zaskoczyć!
Jeszcze większym wyzwaniem może być rozpoznanie konkretnych punktów geograficznych: najdalej wysuniętych zakątków naszego kraju czy miejsc, gdzie spotykają się granice trzech państw. W naszym quizie pojawia się także pytanie o długość granicy morskiej oraz wielu innych miejsc.
Polskie granice w obliczu historii
W quizie nie zabrakło również wątków historycznych. Granice Polski zmieniały się na przestrzeni wieków wielokrotnie – zarówno po I, jak i II wojnie światowej. Niektóre decyzje terytorialne zapadały na konferencjach międzynarodowych, inne narzucane były polityczną siłą.
Pytamy m.in. o to, w którym roku Polska odzyskała dostęp do morza, czym była linia Curzona oraz jakie zmiany terytorialne nastąpiły po zakończeniu II wojny światowej. To świetna okazja, by przypomnieć sobie, jak ważną rolę odgrywały granice w kształtowaniu polskiej tożsamości i relacji z sąsiadami.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Gdzie polecieć z Poznania w wakacje 2025! Zobaczcie w naszej galerii!
