Jeżyce w Poznaniu

i

Autor: Poznan.pl

Historia

Historia przyłączenia Jeżyc, Łazarza i Wildy do Poznania. To już 125 lat!

2025-03-26 14:48

1 kwietnia 1900 roku Jeżyce, Święty Łazarz i Wilda zostały oficjalnie włączone w granice Poznania. Był to moment, który trwale zmienił jego charakter i uczynił z niego jedno z najważniejszych miast Polski. Ju za chwilę od tego wydarzenia minie równe 125 lat.

Historia przyłączenia Jeżyc, Łazarza i Wildy do Poznania

Na przełomie XIX i XX wieku Poznań znajdował się w okresie intensywnego rozwoju gospodarczego i demograficznego. W związku z tym władze miasta podjęły decyzję o jego rozszerzeniu poprzez przyłączenie pobliskich osad i przedmieść. Jednym z najważniejszych etapów tego procesu było wcielenie do Poznania trzech kluczowych dzielnic: Jeżyc, Łazarza i Wildy. Przyłączenie tych obszarów miało istotny wpływ na kształt współczesnego Poznania.

Pod koniec XIX wieku Jeżyce, Łazarz i Wilda były samodzielnymi osadami, które dynamicznie się rozwijały. Były to głównie obszary zamieszkiwane przez robotników, rzemieślników i drobnych przedsiębiorców. Rozbudowa infrastruktury kolejowej i rozwój przemysłu przyciągały coraz większą liczbę mieszkańców, co prowadziło do urbanizacji tych terenów.

  • Jeżyce były znane jako miejsce letniskowe i rezydencjonalne. Ich rozwój przyspieszył po wybudowaniu linii kolejowej oraz infrastruktury tramwajowej.
  • Łazarz wyróżniał się dynamiczną zabudową czynszową i intensywnym rozwojem infrastruktury handlowej.
  • Wilda była silnie związana z przemysłem i rzemiosłem, co czyniło ją atrakcyjnym miejscem zamieszkania dla robotników i przedsiębiorców.

Przyłączenie Jeżyc, Łazarza i Wildy do Poznania miało dalekosiężne konsekwencje dla rozwoju miasta:

  • Dynamiczny rozwój urbanistyczny – nowo przyłączone dzielnice zaczęły być intensywnie zabudowywane, co doprowadziło do powstania nowoczesnej infrastruktury mieszkaniowej i przemysłowej.
  • Rozwój komunikacji miejskiej – włączone obszary zyskały lepszy dostęp do komunikacji tramwajowej i kolejowej, co ułatwiło codzienne funkcjonowanie mieszkańców.
  • Modernizacja infrastruktury – miasto zainwestowało w rozwój kanalizacji, elektryfikacji i wodociągów, co poprawiło warunki życia mieszkańców.
  • Integracja społeczna – mieszkańcy nowych dzielnic stali się pełnoprawnymi obywatelami Poznania, co przyczyniło się do ich większego udziału w życiu politycznym i społecznym miasta.

Przyłączenie Jeżyc, Łazarza i Wildy do Poznania w 1900 roku było kluczowym momentem w historii miasta. Decyzja ta przyczyniła się do dynamicznego rozwoju urbanistycznego i gospodarczego, który trwał przez kolejne dekady. Dziś te dzielnice stanowią integralną część Poznania, zachowując jednocześnie swoją unikalną tożsamość i historyczne dziedzictwo.

Poznań pamięta o tym ważnym momencie!

- Łazarz jest częścią Poznania od 125 lat. W tym czasie się zmieniał, dynamicznie rozwijał, ale zachował też swoją odrębność, tożsamość, którą kultywujemy - podkreśla Andrzej Janowski, przewodniczący zarządu tego osiedla. - Przedsięwzięcie ma również na celu budowanie więzi społecznych, dlatego organizująca je Fundacja Aitwar stawia na zaangażowanie w obchody miejscowe placówki, organizacje, instytucje i najważniejsze - samych mieszkańców.

Finał świętowania odbędzie się w weekend 5-6 kwietnia, jednak w przygotowanych wydarzeniach można wziąć udział już teraz. W Bibliotece Raczyńskich (Filia 22, ul. Dmowskiego 37) wystartował właśnie konkurs plastyczny "Moje ulubione miejsce na Łazarzu". Dzieci w wieku 6-12 lat mogą wysyłać prace w dowolnej technice (więcej informacji pod numerem tel. 61 862 77 15).

W czwartek, 27 marca, Filia 23 Biblioteki Raczyńskich (ul. Hetmańska 41) zaprasza dzieci z klas 4-6 na pokaz slajdów o Łazarzu połączony z prelekcją. Zajęcia przeznaczone są dla grupy zorganizowanej (do 20 osób), zapisy pod numerem telefonu 61 866 04 18 w poniedziałki, środy, piątki od 13.00 do 19.00 oraz we wtorki i czwartki od 9.00 do 14.30. 

Weekend to czas, gdy także dorośli znajdą coś dla siebie. Już od najbliższego piątku w różnych miejscach Łazarza będzie można oglądać rozwieszone fotografie tego fyrtla z dawnych lat. Prezentację przygotował Roman Modrzyński. Z kolei w sobotę Justyna Kuberka będzie przewodniczką podczas spaceru śladami przeszłości po Wildzie. Start o godz. 11 na rynku Wildeckim, wstęp wolny. Tego samego dnia w salce parafialnej kościoła p.w św. Michała Archanioła (ul. Stolarska 17) będzie można obejrzeć film "Błogosławiona" (początek o godz. 19, wstęp wolny). Pokaz organizuje Fundacja im. bł. Natalii Tułasiewicz w 80 lat od śmierci tej mieszkanki Łazarza. 

W niedzielę po raz kolejny będzie można przejść się po mieście z przewodnikiem - tym razem po Łazarzu. Start o godz. 14 na rynku Łazarskim, a spacer poprowadzą Joanna Kamińska i Piotr Ciesielski. Wstęp wolny.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Łazienki i pływalnia na Sołaczu. Tak było tutaj przed wojną