Urząd Miasta Poznania

i

Autor: UMP/mat.pras. Urząd Miasta Poznania

Ile kobiet, a ilu mężczyzn pracuje w poznańskim urzędzie?

2021-08-25 16:02

W interpelacji do prezydenta Poznania zapytał o to miejski radny - Paweł Sowa.

Miejski radny podkreśla jak ważne jest równe traktowanie kobiet i mężczyzn. W ubiegłym roku Prezydent Poznania zachęcał radnych do przyjęcia Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Rada Miasta przyjęła Kartę, ale została ona uchylona przez Wojewodę Wielkopolskiego i Wojewódzki Sąd Administracyjny. Paweł Sowa twierdzi, że nic nie stoi na przeszkodzie, by równość wprowadzać w praktyce.

W mojej opinii fundamentalne znaczenie ma kwestia równości płac oraz rozdziału stanowisk kierowniczych. Rozumiem to jako takie same pensje dla kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach i o takim samym poziomie kompetencji lub doświadczenia, oraz takie same możliwości awansu przy rozdziale stanowisk kierowniczych. Bez spełnienia tych warunków nie ma mowy o równym traktowaniu kobiet i mężczyzn w Urzędzie

napisał w swojej interpelacji Paweł Sowa oraz zapytał w niej o następujące sprawy:

  • Jaka jest struktura zatrudnienia w Urzędzie Miasta oraz zakładach budżetowych Urzędu Miasta wg płci?
  • Jaka jest struktura stażu pracowników wg płci w następującym podziale: poniżej 2 lat pracy, 2-5 lat, 6-10 lat, 11-15 lat, oraz powyżej 15 lat pracy?
  • Jaki jest średni zarobek urzędniczek, a jaki urzędników?
  • Ile kobiet i ilu mężczyzn piastuje stanowiska kierownicze wg kategorii (np. dyrektor/ dyrektorka, zastępca/ zastępczyni, kierownik/ kierowniczka)?
  • Czy osoby zatrudnione na równorzędnych stanowiskach otrzymują takie samo wynagrodzenie stosownie do ich stażu oraz kompetencji?
  • Czy oficjalna terminologia nazewnicza stosowana w Urzędzie uwzględnia formy żeńskie np. kierowniczka, dyrektorka? Jeśli nie, to co jest tego powodem?
  • Czy Miasto Poznań, skoro chciało przyjąć Kartę Równości, zastosuje zasadę zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn w procesie podejmowania decyzji przy podziale stanowisk Zastępców Prezydenta Miasta (czyli przy trzech lub czterech zastępcach co najmniej jedna kobieta lub jeden mężczyzna)? W tej chwili niestety nie ma żadnej kobiety wśród zastępców, choć nie brakuje wielu zdolnych i kompetentnych kobiet, pracujących w Urzędzie Miasta, które mogłyby objąć takie stanowisko.

Zatrudnienie w Urzędzie Miasta według płci wygląda następująco (dane przedstawione przez Urząd Miasta):

  • Urząd Miasta Poznania - 1332 kobiety i 483 mężczyzn,
  • Zakład Robót Drogowych - 9 kobiet i 90 mężczyzn,
  • Zakład Lasów Poznańskich - 6 kobiet i 28 mężczyzn,
  • Poznańskie Ośrodku Sportu i Rekreacji - 119 kobiet i 117 mężczyzn.

Z danych wynika, że zdecydowana przewaga kobiet jest obecna na stanowiskach w Urzędzie Miasta Poznania. Znacznie gorzej wygląda to w Zakładzie Robót Drogowych oraz w Zakładzie Lasów Państwowych. Z kolei w POSiR notuje się wyrównaną liczbę zatrudnionych kobiet i mężczyzn. Jeśli chodzi o stanowiska kierownicze, to sytuacja wygląda następująco:

  • stanowisko dyrektora wydziału obejmuje 14 kobiet i 16 mężczyzn,
  • stanowisko zastępcy dyrektora obejmuje 20 kobiet i 30 mężczyzn,
  • stanowisko kierownika oddziału obejmuje 101 kobiet i 48 mężczyzn.

W sumie stanowiska kierownicze w Urzędzie Miasta obejmuje 135 kobiet oraz 94 mężczyzn.

wyjaśniają urzędnicy.

Sanah w wersji Shanguy. Urocza wersja hitu Szampan!

Prezydent Miasta podejmując decyzje kadrowe dotyczące obsady stanowisk urzędniczych, zwłaszcza tych kluczowych dla funkcjonowania Miasta, kieruje się przede wszystkim kompetencjami osoby, której zadania mają być powierzone. Kompetencje to podstawowe kryterium decyzji personalnych Prezydenta