Wieści z regionu

Zaniemyśl od Nowego Roku będzie miastem. Zdjęcia miejscowości i komentarz przyszłego burmistrza!

Zaniemyśl już za dwa miesiące odzyska prawa miejskie. Jest to jedyna wielkopolska miejscowość, która w 2025 roku dostąpi tego zaszczytu. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy wójta Gminy Zaniemyśl, a już za chwilę burmistrza nowego miasta. Jak opisuje decyzje w związku ze zmianą statusu miejscowości, oraz co sądzili o tym pomyśle mieszkańcy? O tym w poniższym artykule!

Zaniemyśl odzyska prawa miejskie po 77 latach!

W 1948 roku Zaniemyśl został zdegradowany z miasta do poziomu wsi. Od 1 stycznia 2025 roku to się ponownie zmieni. Jak już pisaliśmy, Zaniemyśl będzie jednym z siedmiu w Polsce i jedynym w Wielkopolsce nowym miastem. Miejscowość w powiecie średzkim była już miastem w latach 1742-1934 i 1941-1948. Sama miejscowość istniała już, według dokumentów najwcześniej w 1239 roku, gdy pojawia się pierwsza wzmianka.

Przyszły burmistrz Zaniemyśla o opinii mieszkańców dotyczących praw miejskich

W związku z tą wyjątkową zmianą dla tej gminnej wsi poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie wójta Gminy Zaniemyśl, a już od Nowego Roku Burmistrza Miasta i Gminy Zaniemyśl Grzegorza Gralę. - Na początku procedury mieszkańcy mieli wątpliwości w wielu ważnych dla nich sprawach, pytano czy wzrosną podatki, opłaty, czy obcięte zostaną dotacje. Te wszystkie wątpliwości zostały rozwiane podczas spotkań z mieszkańcami, prowadzonych debat i kampanii informacyjnych i mieszkańcy podczas przeprowadzonych konsultacji społecznych wyrazili opinię, że chcą by Zaniemyśl stał się miastem. Oczywiście w wyniku zmian gmina będzie musiała ponieść jakieś koszty, jednak dotyczą one jedynie wymiany tabliczek i pieczątek urzędowych. Administracyjnie wszystko pozostanie tak samo. Nie przybędzie urzędników gminie, nie wzrosną ich wynagrodzenia. Pozostałe jednostki organizacyjne jak Gminny Ośrodek Kultury, Biblioteka czy przedszkole nie będą musiały zmieniać nazw czy szyldów - przekazał nam pan Grzegorz Grala.

Jakie zmiany czekają mieszkańców Zaniemyśla?

O tym, czy jakieś zmiany czekają mieszkańców, także zapytaliśmy wójta Gminy Zaniemyśl. - Dla mieszkańców tak naprawdę niewiele się zmieni, nie ma nawet konieczności wymiany dokumentów wydawanych przez gminę czy zmiany meldunków. Ważne pozostaną dowody osobiste. Natomiast szans należy poszukiwać w zwiększeniu możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne zarówno dla wsi w gminie jak i miasta. Zaniemyśl będzie gminą wiejsko-miejską. To również szansa na przyciągniecie inwestorów, ponieważ może to dać impuls tym, którzy szukają miejsca na rozwój swoich biznesów. Tym bardziej, że w powstaje trasa S11, a węzeł Środa będzie znajdował się na terenie gminy Zaniemyśl i zwiększy to atrakcyjność gminy dla potencjalnych inwestorów - przekazuje nam Grzegorz Grala. Mimo obaw mieszkańców, widać jak dużą nadzieję mieszkańcy i władze nowego miasta mogą wiązać ogromne nadzieje z nowym statusem Zaniemyśla.

Zobaczcie zdjęcia z przyszłego miasta!

Poznań Radio ESKA Google News
Autor: