Propozycja POSUM pozwala na dostęp do rehabilitacji kardiologicznej tym pacjentom, którzy wcześniej nie mogli z niej korzystać z powodu różnorodnych barier takich jak brak czasu, zbyt dużą odległość od specjalisty czy też konieczność zachowania dystansu społecznego.
- Rehabilitacja kardiologiczna jest niezwykle ważna. Udział w niej poprawia rokowania pacjentów, wydłuża ich życie, zmniejsza prawdopodobieństwo kolejnego incydentu wieńcowego, np. zawału serca - - podkreśla dr Izabela Panowicz, koordynatorka Dziennego oddziału rehabilitacji kardiologicznej w POSUM.
Co zrobić aby zapisać się do programu?
Aby wziąć udział w programie, trzeba uzyskać skierowanie od kardiologa i zgłosić się z nim do Dziennego Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej w POSUM. Tam pracownicy ośrodka - po konsultacji, odpowiednich badaniach i teście wysiłkowym - zakwalifikują pacjenta do konkretnego modelu rehabilitacji. Pierwsze kilka dni obejmują wprowadzenie. W tym czasie pacjenci jeszcze w oddziale będą uczyć się obsługi urządzeń i przechodzić treningi wydolnościowe pod okiem specjalistów, którzy następnie zaprogramują dla nich indywidualne sesje rehabilitacyjne.
Każdemu uczestnikowi programu zostaną wypożyczone urządzenia medyczne monitorujące trening. Przy ich pomocy będzie mógł ćwiczyć w domu, w odpowiedniej dla siebie formie i czasie. Marsz, bieg, jazda na rowerze, nordic walking czy gimnastyka - zalecane przez lekarza zadania będą dostosowane do potrzeb i preferencji pacjenta.
Równocześnie z programu telerehabilitacji w POSUM może korzystać 20 osób. Cały cykl trwa 24 dni.