Czereśnie to niezwykle popularny owoc latem. Mogą być spożywane w stanie świeżym i nadają się do przetworów. Ponieważ większość odmian jest słodka, bez kwaskowatości, do przetworów z czereśni (dżemów, galaretek) zaleca się dodawanie soku z porzeczek. Czereśnie mogą być po wydrylowaniu marynowane w occie i w takiej postaci stosowane jako dodatek do pasztetów i mięs.
Jak zabezpieczyć czereśnie przed robakami?
Jeśli w swoim ogrodzie masz czereśnie i chcesz aby owoce z drzewka były zdrowe i bez robaków, koniecznie musisz je zabezpieczyć. Jeśli nie, twoje owoce mogą zjeść nieproszeni goście. Mowa przede wszystkim o nasionnicy trześniówce odpowiedzialnej za robaczywienie owoców oraz mszycach. Jest jednak sposób na niezapraszanie ich do siebie. Jak się więc skutecznie chronić przed m.in. mszycami?
Czereśnia kwitnie od kwietnia do maja. Jej gałęzie pokrywają drobne, białe kwiatuszki, które później zmieniają się w soczyste owoce. By zbiory były wyjątkowo obfite, pamiętaj o regularnym pryskaniu drzewek, które najlepiej przeprowadzać tuż po kwitnieniu.
Jak często jednak pryskać drzewka?
- Zapobiegawczo trzykrotnie w odstępie co 14 dni.
- Jeśli zauważamy oznaki choroby - co 7 dni
- Po zbiorach w sierpniu, oraz późnią jesienią.
Jak uniknąć robaków w czereśniach? Oto sposób!
Ogrodnicy radzą: najlepszy i naturalny oprysk zrobisz z tego co masz w domu:
- 200 g cebuli pokrój w grubsze plastry, włóż do wiadra, zalej 10 litrami wody i odstaw w zaciemniony kąt.
- W drugim wiadrze to samo zrób z 200 g czosnku.
- Poczekaj pięć dni. Oprysk gotowy!
- Nie mieszaj obu składników! Stosuj je naprzemiennie!
Polecany artykuł:
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!