Stare ZOO przynosi straty. Co dalej z tym miejscem?
Ubiegły rok w wykonaniu poznańskiego ogrodu zoologicznego przyniósł dla miasta straty rzędu blisko 18,5 miliona złotych. W związku z tym pojawiło się wiele pytań i wątpliwości, co dalej z tym miejscem.
W komunikacie miasto informuje, że rozważanym kierunkiem rozwoju jest park-ogród zoobotaniczny z ciekawymi, istniejącymi drzewami i krzewami, a także ryby, płazy i gady, których kolekcje należy rozwijać w obecnych pawilonach. Miejsce to oparte było by na profesjonalnej edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej w zakresie przyrody. Opowiadałoby także o samej historii menażerii w Poznaniu, ukazując zmianę w podejściu do ekspozycji zwierząt i dbałości o ich potrzeby na przestrzeni czasu.
Warto także zaznaczyć, iż samo miejsce położenie starego ZOO w dzisiejszych czas wzbudza sporo kontrowersji. Co więc dalej? Kolekcja ssaków, z uwagi na aktualne warunki bytowe i ograniczone możliwości ich poprawy, wynikające z samej lokalizacji Starego Zoo (brak miejsca, hałas uliczny), ma być stopniowo ograniczana. Priorytetem dla dyrekcji poznańskiego Zoo jest dobrostan tych zwierząt, a to wiąże się z koniecznością zapewnienia im dogodniejszych wybiegów, adekwatnych do potrzeb wynikających z ich fizjologii, jak i geograficznego pochodzenia.
Obecnie, na terenie Starego Zoo przebywa ponad 1000 zwierząt, w tym: 144 ssaki, 78 ptaków, 242 gady, 82 płazy i 516 ryb.
Zoo w Poznaniu założono w 1871 roku. Wówczas we wsi Jeżyce (obecnie poznańskie osiedle) przy historycznym pierwszym dworcu kolejowym i restauracji w nim działającej - stał ogród.
Stare Zoo w Poznaniu czynne jest codziennie, w godzinach:
- listopad – luty 9:00 – 16:00
- marzec i październik 9:00 – 17:00
- kwiecień – wrzesień 9:00 – 19:00
Wstęp do Starego Zoo jest BEZPŁATNY.
Zobaczcie naszą galerię z tego miejsca!
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!