Stary Rynek w Poznaniu

i

Autor: facebook.com / Poznan.travel

Jakie skarby skrywa jeszcze Stary Rynek? Prace archeologiczne przed przebudową opóźnione!

2020-07-24 17:36

Zamiast w lipcu - będą w październiku. O trzy miesiące później zaczną się badania archeologiczne na Starym Rynku. Opóźnienie ma być kołem ratunkowym, które Miasto w dobie pandemii rzuciło przedsiębiorcom z głównej płyty miasta. Przeczytaj więcej na stronie Eski Poznań.

Archeolodzy wkroczą na Stary Rynek później niż planowano. Badania wzdłuż Domków Budniczych, które muszą zostać przeprowadzone przed przebudową głównej płyty miasta, miały się zacząć w tym miesiącu. Ostatecznie ruszą dopiero w październiku. Prace zostały przełożone, żeby pomóc branży gastronomicznej na Starym Mieście. Zakończą się prawdopodobnie wiosną albo latem przyszłego roku.

30. czerwca i 1. lipca odbyły się dwa spotkania m.in. z restauratorami i hotelarzami. - Omówiono na nich szczegółowo przygotowania do realizacji inwestycji przebudowy Starego Rynku oraz odniesiono się do wniosków i postulatów złożonych przez przedstawicieli branży turystycznej i restauratorów. Część wniosków udało się uwzględnić już na tym etapie, inne z racji konieczności współpracy z Generalnym Wykonawcą inwestycji, wymagają rozstrzygnięcia procedur przetargowych na wybór Generalnego Wykonawcy - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Przedsiębiorcom na Starym Rynku ma być łatwiej także w trakcie samej przebudowy placu. Na czas prac mają powstać platformy widokowe, które pozwolą turystom na podglądanie prac. Miasto rozważa też pomysł na to, żeby poznańskie koziołki trykały się częściej. A na tym nie koniec.

Zaproponowano umieszczenie tablic informujących o przebiegu remontu oraz przedstawiających wizualizację docelowych rozwiązań. Potwierdzono chęć zachowania dostępu do wszystkich obiektów na Rynku, zadeklarowano pozostawienie przejść o szerokości maksymalnej - dostosowanej do możliwości technicznych wynikających z organizacji placu budowy. Przypomniano również o konieczności zachowania dróg bezpieczeństwa. W konsekwencji panującej pandemii COVID-19 zaproponowano też szereg dodatkowych atrakcji turystycznych aktywizujących przestrzeń Starego Rynku, takich jak umożliwienie bezpłatnego wejścia na dziedziniec Muzeum Archeologicznego.

Przebudowa Starego Rynku rozpocznie się jesienią przyszłego roku. Potrwa do wiosny 2023 roku. To sztywny termin - opóźnienia w przebudowie nie wchodzą w grę, bo remont jest dofinansowany ze środków unijnych.

Mandat za głośne przeklinanie i palenie na plaży? Sprawdź, czego nie można nad wodą

Pytanie 1 z 10
Czy można zrobić grilla na plaży publicznej?
Kolejne miliony na renowację Fortu VII