Z regionu

Jego kultowy program "Zrób to sam" oglądały miliony widzów. Poznajcie historię Adama Słodowego, słynnego majsterkowicza urodzonego w Czarnkowie

2025-01-22 12:44

Adam Słodowy to jedna z najbardziej kultowych osób polskiej telewizji z czasów PRLu. Słynny majsterkowicz prowadził program "Zrób to sam", w którym pokazywał Polakom jak z niczego, można stworzyć wiele przydatnych i interesujących rzeczy. Słodowy zmarł 10 grudnia 2019 roku, jednak jego pamięć wciąż jest żywa. Upamiętniono go w interesujący sposób, w miejscu jego urodzenia - Czarnkowie. Gdzie w 2024 roku pojawiła się ławeczka, poświęcona tej niezwykłej postaci.

Historia Adama Słodowego. Słynny majsterkowicz urodził się w Czarnkowie

Adam Słodowy urodził się 3 grudnia 1923, w Czarnkowie. W tej wielkopolskiej miejscowości uczęszczał do szkoły powszechnej w latach 1930–1937. W trakcie okupacji niemieckiej pracował w fabryce maszyn w Baczkach, znajdującej się 60 kilometrów od Warszawy. W 1944 roku wstąpił jako ochotnik do wojska. Wojna zakończyła się dla słynnego majsterkowicza w Szczecinie, gdzie był oficerem artylerii. Od 1950 do 1958 pracował jako wykładowca w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej. Służbę zakończył w stopniu majora.

Program "Zrób to sam". Słodowy przez lata pokazywał Polakom jak można zrobić coś z niczego

Duża kariera związana z majsterkowaniem rozpoczęła się u Słodowego pod koniec lat 50, poprzedniego stulecia. W 1958 na warszawskim Placu Konstytucji zorganizowano wystawę motoryzacyjną. Słynny czarnkowianin zaprezentował tam własnoręcznie wykonany w tej nadnoteckiej miejscowości samochód, który nazwał Jaga. Rok później trafił do TVP, jednak początkowo jako konstruktor urządzeń sceno-technicznych. Jego kariera szybko nabrała rozpędu. W latach 1959-1983 prowadził legendarny program "Zrób to sam", w którym pokazywał Polakom jak można zrobić coś z niczego.

Słodowy potrafił zrobić wszystko. Od prostych zabawek poprzez meble codziennego użytku, do tak skomplikowanych konstrukcji jak samochód czy altana na działkę. A to wszystko powstawało w bardzo oryginalnej specyfice. Z odpadów, złomu, czy wręcz śmieci, przy użyciu prostych narzędzi. Majsterkowicz chciał pokazać, że każdy może zrobić sam naprawdę sporo, nie posiadając profesjonalnego sprzętu i nadzwyczajnych zdolności. Wystarczą chęci. Jego ekranowy wizerunek był pełen skromności, ciepła i szczerości, za które pokochali go widzowie. W trakcie ponad 500 programów pojawiały się nowe pomysły. Widzowie mogli dowiedzieć się jak zrobić: wszelkiego rodzaju zabawki, latawce, karmniki, lampki nocne, stacje pogodowe, ciemnie fotograficzne, żyroskop, warsztaty tkackie, chodzącego misia Jogi czy przyrządy pomocne podczas wyjazdów wakacyjnych pod namiot. Archiwalne materiały są dostępne na Youtubie. Poniżej jeden z nich:

Poznań Radio ESKA Google News
Autor:

Pamięć o Adamie Słodowym jest wciąż żywa. W Czarnkowie znajduje się ławeczka poświęcona słynnemu majsterkowiczowi

Adam Słodowy przeszedł na emeryturę 1983 roku. Jego wizerunek oraz wspomnienia z programu "Zrób to sam" wykorzystywano w kolejnych latach w reklamach sklepów z materiałami budowlanymi. Majsterkowicz zupełnie odciął się od życia publicznego pod koniec lat 90. Mocno dbał o swoją prywatność i rodzinę. Zmarł 10 grudnia 2019 roku, w wieku 96 lat. Jego pamięć jest wciąż żywa. W poprzednim roku, w rodzinnej miejscowości Słodowego, Czarnkowie pojawiła się ławeczka znajdująca się samym centrum miasta. U zbiegu ulic Kościuszki i Kościelnej siedzi słynny czarnkowianin, do którego mogą się dosiąść spacerujący mieszkańcy miasta. Rok wcześniej na domu, w którym urodził się i mieszkał majsterkowicz odsłonięto poświęconą mu pamiątkową tablicę. Za te działania odpowiadał czarnkowianin, Andrzej Piechota.

Adam Słodowy to słynny majsterkowicz pochodzący z Czarnkowa. Zobaczcie galerię, w której znajdziecie jego słynne zdjęcia oraz czarnkowską ławeczkę poświęconą tej kultowej postaci!