Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zachęca do przekazywania lub wypożyczania pamiątek do nowej siedziby muzeum, także poprzez media społecznościowe. Woźniak podkreśla, że przekazanie osobistych pamiątek stanowi wyjątkową szansę na związanie się z historią regionu i wspieranie utrwalania dziedzictwa powstania wielkopolskiego. Fotografie, dokumenty i codzienne przedmioty są niezwykle cenne dla muzeum, a dzięki wspólnym działaniom można przyczynić się do utrwalenia i rozpowszechniania wiedzy o historii dla przyszłych pokoleń.
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 jest częścią Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu (WMN). Dyrektor Przemysław Terlecki informuje, że pamiątki przekazują rodziny powstańców nie tylko z Wielkopolski, ale także spoza kraju.
Polecany artykuł:
Trafiają do nas artefakty o istnieniu których nie mieliśmy nawet pojęcia. Z pewnością ubogacą one opowiadaną w naszym muzeum opowieść. Przypomnimy historie, których nikt inny w Polsce nie przypomina – powiedział PAP Terlecki.
Dyrektor zdradził, że wśród historii, które będzie można przypomnieć dzięki przekazanym pamiątkom będzie chociażby ta o Polskim Białym Krzyżu, organizacji powstałej dzięki staraniom Heleny Paderewskiej, żony Ignacego Jana Paderewskiego. „Ta historia pokazuje, że Helena Paderewska nie stała w cieniu męża - organizowała potężną pomoc dla ofiar I wojny światowej, wspierała świadomość narodową, służyła wsparciem po odzyskaniu przez Polskę niepodległości” - powiedział.
Polski Biały Krzyż angażował się w pomoc finansową dla polskich ofiar wojny i ich rodzin, opłacając zakupy żywności, odzieży i leków. Fundusze pochodziły głównie z kwest oraz koncertów charytatywnych organizowanych w Stanach Zjednoczonych. Ignacy Jan Paderewski brał udział w tych koncertach. Przypomniano, że podczas tych wydarzeń rozprowadzano również lalki-szmacianki, które były produkowane na zlecenie Heleny Paderewskiej w Paryżu przez pracownię artystyczną Stefani Łazarskiej.
Jesteśmy w trakcie rozmów z kolejnymi ofiarodawcami, spodziewamy się niezwykłych rzeczy, niezwykłych pamiątek. Niedawno pani z Wiednia przekazała nam kilka kartonów przedmiotów. Cały czas zgłaszają się do nas kolejne osoby, nieco rzeczy kupiliśmy – powiedział.
Tak wygląda wnętrze nowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Anna Sochacka, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (WMN), podkreśliła w rozmowie z PAP, że istotną część przekazywanych i wypożyczanych przedmiotów stanowią codzienne używki z poprzedniego wieku. Wśród nich znajdują się meble, instrumenty muzyczne, zastawy stołowe, sztućce, a także książki i podręczniki. To fascynujące, jak te przedmioty mogą pełnić rolę świadków minionych epok, przenosząc nas w czasie i pomagając zrozumieć życie i kulturę tamtych lat.
Owszem, otrzymujemy i kupujemy artefakty związane bezpośrednio z czynem zbrojnym: broń, elementy umundurowania i wyposażenia, odznaki. Nasze muzeum ma jednak przypominać nie tylko sam czas powstania. Chcemy pokazać, że jego bohaterowie to byli ludzie z krwi i kości, ukazać rzeczywistość, w której żyli przed powstaniem i już po nim. Dlatego tak ważne dla nas są także te mniej powstańcze pamiątki – powiedziała.
Anna Sochacka zapewnia, że wszelkie dary i depozyty są starannie przechowywane w odpowiednich warunkach do czasu otwarcia nowej siedziby muzeum. Podkreśla, że w muzealnych magazynach jest miejsce zarówno na przekazane meble, jak i na drobne pamiątki. Dodatkowo, część darów, głównie dokumentów, już trafiła na proces konserwacji, co gwarantuje ich długotrwałe zachowanie.
Przypomnijmy, że historia Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu, jest niezwykle ważnym rozdziałem w dziejach Polski. W ciągu kilku tygodni powstańcy wyzwolili większą część Wielkopolski, a rozejm w Trewirze potwierdził te zdobycze, podpisany 16 lutego 1919 roku. Front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych z Niemcami. Ostateczne zwycięstwo zostało przypieczętowane traktatem wersalskim, podpisanym 28 czerwca 1919 roku, co doprowadziło do powrotu prawie całej Wielkopolski do Polski.