"Najpierw ludzie, potem zyski"
Młodzież zebrała się na Placu Mickiewicza w Poznaniu, by przypomnieć poznaniakom, że klimat jest zagrożony. Jedna z organizatorek przypomniała rozmowę aktywistki klimatycznej Dominiki Lasoty z prezydentem Polski Andrzejem Dudą "A ja bym proszę panią chciał, żeby w górach był śnieg, a na nizinach było ciepło". Mimo mrozu na dworze zebrała się grupa kilkudziesięciu młodych ludzi.
Ocieplenie klimatu zagraża nam wszystkim
Jak czytamy w komunikacie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Poznaniu:
Tak, ostatnio protestowaxxśmy ledwie miesiąc temu, jednak sytuacja w jakiej się znajdujemy zmusza nas do przypomnienia naszych postulatów. Władza nie potrafi zaproponować nawet skutecznych działań doraźnych, a nam potrzeba długodystansowej strategii! Jedyną szansą na trwałe bezpieczeństwo energetyczne są zmiany systemowe i sprawiedliwa transformacja energetyczna.Według wydanego niedawno raportu ogólna liczba dzikich zwierząt na świecie zmniejszyła się o niemal 70% względem roku 1970. Nasz Minister Sprawiedliwości nawołuje do zawieszenia systemu handlu uprawnieniami do emisji EU-ETS, nazywając go unijnym haraczem, mimo że środki te trafiają do budżetu państwa (a następnie są przejadane przez rząd zamiast zasilić transformację). Minister Sasin zapowiada podatek solidarnościowy, który upada, zanim stał się chociaż projektem ustawy.Przed nami najtrudniejszy okres w historii III Rzeczpospolitej Polskiej, dlatego musimy podjąć wspólną walkę o lepszą przyszłość naszego kraju. JESZCZE NIE WYMARŁA, PÓKI MY ŻYJEMY!
Nie tylko w Polsce, ale i na całym Świecie dla młodzieży najważniejsze są sprawy klimatu. Tak, jak zapytaliśmy uczestników strajku, czym dla nich jest klimat i dlaczego protestują, w odpowiedzi usłyszeliśmy, że: Obawiam się tego, że możliwe jest to, że klimat po prostu będzie w takim stanie, może nie za 30 lat, ale za 50, że po prostu nie będzie można wrócić do tego, co było kiedyś i, że nasze dzieci nie będą mogły korzystać z tego, co my mamy - mówił Michał, z kolei Emilia mówiła: Katastrofa klimatyczna to jest bardzo poważny i realny problem, którego skutki już doświadczamy, a będzie tylko gorzej i jesteśmy tutaj, żeby zmusić rządzących na całym świecie do szybszego działania i zrobienia czegoś z tym.
Postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego
Każdemu przyświeca ta sama idea. W ulotkach, które rozdawali organizatorzy, podkreślają, że inwazja Rosji na Ukrainę tylko pokazała, jak bardzo ważna jest transformacja energetyczna, skoro mając paliwa kopalne jesteśmy tak uzależnieni od Rosji. Domagają się także odblokowania w sejmie tzw. ustawy wiatrakowej, która umożliwiłaby stawianie farm wiatrowych na większej liczbie terenów w Polsce, niż obecnie.
Postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego:
- Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanej przez ONZ.
- Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego.
- Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji.
- Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność uświadamiania społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.
- Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 orraz kontrola realizacji tej strategii.
- Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Młodzi, a klimat
W ramach protestu organizowano także śpiewy, wiersze, ogółem w duchu młodzieżowym, tak by w ten sposób dotrzeć do wszystkich ludzi, którzy mogliby zająć się tym tematem.
Polecany artykuł: