Podróże

Jezioro turkusowe w Wielkopolsce. To miejsce zachwyca turystów przez cały rok! Jest piękne, ale i niebezpieczne! [ZDJĘCIA]

2024-06-21 13:29

Turkusowe jezioro w Wielkopolsce to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych regionu. Gdy za oknami jest ładna pogoda, w jego okolicach pojawiają się prawdziwe tłumy. Dlaczego woda ma taki piękny kolor? Jak dojechać do Jeziora Turkusowego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Jezioro Turkusowe w Wielkopolsce. Turyści chętnie tam jeżdżą

To miejsce wśród mieszkańców Wielkopolski ma dwie nazwy – Jezioro Turkusowe i Jezioro Lazurowe. To sztuczny zbiornik o powierzchni kilkudziesięciu hektarów. Lazurowe Jezioro swój kolor zawdzięcza dużej zawartości węglanu wapnia. Zrobiło się poważnie, wręcz naukowo, ale już wyjaśniamy. Zbiornik ten został utworzony w miejscu wyrobiska po dawnej Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Z miesiąca na miesiąc jest on coraz popularniejszy wśród mieszkańców województwa Wielkopolskiego, ale nie tylko. Zjeżdżają tam turyści praktycznie z całego kraju.

Lazurowe Jezioro: Jak dojechać z Poznania?

Ta nietypowa atrakcja turystyczna jest oddalona od Poznania o około 100 kilometrów. Samochodem pokonanie tej trasy zajmie Wam niecałe półtorej godziny. Jak dojechać do Lazurowego Jeziora z Poznania? Możecie wybrać trasę szybszą, ale płatną. Ta prowadzi przez autostradę A2. Musicie zjechać zjazdem na drogę nr 25 w kierunku Konina i Kalisza. Tą droga jedziecie cały czas prosto. W miejscowości Czarków, na rondzie, jedziecie prosto w drogę nr 264. Tam dojeżdżacie do Woli Łaszczowej. I jesteście na miejscu. Druga trasa pozwala ominąć płatne odcinki autostrady A2. Wtedy musicie kierować się na Swarzędz i Wrześnię. Następnie na Konin. Ta trasa będzie jednak nieco dłuższa i mniej komfortowa. Ale jeżeli lubicie trasę z pięknymi widokami, koniecznie wybierzcie tę opcję.

Jezioro Lazurowe: Czy można się kąpać?

Wielokrotnie padają też pytania o możliwość kąpieli w tym zbiorniku. Dla fanów pluskania się mamy złą informację. W jeziorze NIE MOŻNA SIĘ KĄPAĆ. Wszystko to ze względu na właściwości wody. Ma ona odczyn silnie zasadowy. Nie zaleca się też spacerów zbyt blisko brzegu lazurowego jeziora. Są grząskie i niestabilne, więc istnieje ryzyko ugrzęźnięcia. Jeżeli chcecie zobaczyć jezioro z najlepszej perspektywy, możecie skorzystać z punktu widokowego. Ten znajduje się w północnej części jeziora na wysokości 115 m.n.p.m.

A jak wygląda Jezioro Lazurowe? Zobaczcie zdjęcia naszego czytelnika, Rafała: 

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Pytamy o szczegóły we flagach. Bijemy brawo za 10/15

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Jakie barwy ma flaga Polski?
Posłuchaj, jakie korzyści i szkody może przynieść lemon detox diet, czyli dieta cytrynowa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Listen on Spreaker.