Wybory prezydenckie 2025 - kiedy? Kalendarz wyborczy
Od 15 stycznia ruszyła oficjalnie kampania wyborcza prezydencka. Ruszył wtedy także kalendarz wyborczy, który dotyczy zarówno kandydatów na prezydenta, jak i wyborców. Z perspektywy wyborców ten kalendarz wygląda następująco:
- od 4 kwietnia do 15 maja – składanie przez wyborców wniosków o: wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów; zmianę miejsca głosowania;
- do 18 kwietnia – zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych;
- do 5 maja – zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców z niepełnosprawnościami oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat; zgłaszanie zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego;
- do 9 maja – składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców z niepełnosprawnościami oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu wyborów kończą 60 lat;
- do 13 maja – składanie przez wyborców przebywających za granicą i na polskich statkach morskich wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania tam utworzonych
- 18 maja (w g. 7:00-21:00) – głosowanie
W tym jest także czas na zgłaszanie się, jako członkowie obwodowych komisji wyborczych, które będą oddolnie obsługiwać wybory i czuwać nad sprawnym przebiegiem głosowania. Czy już trwa i kiedy ten proces się skończy?
Zgłoszenia indywidualne do składów obwodowych komisji wyborczych w Poznaniu
Proces zgłoszeń do obwodowych komisji wyborczych w wyborach prezydenckich 18 maja 2025 roku już ruszył. Potrwa on do miesiąca przed datą wyborów, czyli 18 kwietnia. Jakie warunki należy spełnić, by być członkiem OKW w Poznaniu?
Zgodnie z § 4 ww. uchwały kandydatem na członka komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która:
- jest obywatelem polskim;
- najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat;
- nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
- nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
- nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.
Kandydatem na członka komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji i jest ujęta w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze tego województwa.
W Poznaniu kandydaci do składu obwodowych komisji wyborczych muszą być mieszkańcami województwa wielkopolskiego, wpisanymi do stałego rejestru wyborców jednej z gmin województwa wielkopolskiego.
- czytamy na stronach internetowych Urzędu Miasta Poznania.
Jak zgłosić się na członka obwodowej komisji wyborczej w Poznaniu?
Miasto przestrzega, by zanim zdecydujemy się na kandydowanie na członka obwodowej komisji wyborczej zapoznać się z zasadami i zadaniami, jakie czekają na takiego członka. Warto wiedzieć także, czy na pewno do 18 maja włącznie jesteśmy dyspozycyjni, gdyż oprócz dnia głosowania, czekają nas także szkolenia z zakresu bycia członkiem OKW. Powołanie członków nastąpi 28 kwietnia.
Formularz indywidualnego zgłoszenia kandydata do OKW stanowi załącznik do komunikatu.
Zgłoszenia kandydatów na członków okw można składać w terminie do 18 kwietnia 2025 r. w Urzędzie Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17:
- osobiście w pok. nr 23 w budynku Urzędu Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17 w dni robocze w godz. 8:00-15:30,
- do oznaczonej urny na parterze Urzędu Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań,
- pocztą na adres Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17 61-841 Poznań z dopiskiem "zgłoszenie okw".
Podpisane zgłoszenia należy złożyć w wersji papierowej.
Przyjęcie zgłoszenia indywidualnego kandydata na członka okw w Urzędzie Miasta Poznania nie gwarantuje powołania w skład komisji!
- informuje Urząd Miasta Poznania. Formularz można znaleźć na stronie internetowej miasta.
Zadania członków OKW i wynagrodzenie
Członkowie OKW mają za zadanie:
- przeprowadzić głosowanie w obwodzie,
- czuwać w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w lokalu wyborczym,
- ustalić wyników głosowania w obwodzie i podać je do publicznej wiadomości,
- przekazać wyniki głosowania do komisji wyższego stopnia.
Wynagrodzenie przewodniczącego OKW wynosi 700 PLN, zastępcy przewodniczącego 600 PLN, natomiast członka komisji 500 PLN.
Zobaczcie, jak wyglądały wybory w czasach PRL
