Wybory parlamentarne 2023 - kto ogłasza?
12 listopada 2023 roku kończy się dziewiąta kadencja Sejmu RP i dziesiąta kadencja Senatu RP. Zgodnie z Konstytucją RP najpóźniej 12 sierpnia Prezydent Andrzej Duda musi ogłosić datę wyborów parlamentarnych, które mogą odbyć się najwcześniej 30 dni przed końcem kadencji parlamentu i najpóźniej w dniu wolnym od pracy poprzedzającym dzień zakończenia kadencji.
Kiedy wybory parlamentarne 2023?
Kiedy odbędą się wybory parlamentarne 2023? Zgodnie z artykułem 98. Konstytucji RP wybory mogą odbyć się w dniu wolnym od pracy, nie wcześniej niż 30 dni przed zakończeniem kadencji. W grę więc wchodzą cztery terminy, w których mogą odbyć się wybory parlamentarne 2023. Są to:
- 15 października
- 22 października
- 29 października
- 5 listopada
Kiedy odbędą się wybory do Sejmu i Senatu?
Teoretycznie możliwym jest także termin 1 listopada, jako dzień ustawowo wolny od pracy, jednak nie jest on brany pod uwagę, ze względu na typ święta i sposób, w jaki Polacy go obchodzą. Mogłoby to prowadzić do bardzo niskiej frekwencji.
Z nieoficjalnych informacji, do których - kilka tygodni temu - dotarli dziennikarze Onetu, wynika że wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023. Na decyzję jeszcze musimy jednak poczekać.
Jak wyglądają wybory parlamentarne w Polsce?
W trakcie wyborów parlamentarnych wybieramy do Sejmu RP 460 posłów w 41. proporcjonalnych okręgach spośród kandydatów zrzeszonych w komitetach wyborczych. Do Sejmu dostaje się ugrupowanie, które przekroczy próg wyborczy 5 procent dla komitetów i 8 procent dla koalicji. Mandaty przyznawane są za pomocą metody d'Hondta. Do Senatu RP natomiast wybieramy 100 senatorów w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych. Mandat otrzymuje osoba z największą liczbą głosów.