Kiedy pierwszy dzień lata 2023? Lato kalendarzowe i astronomiczne rozpoczyna się innego dnia

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Kiedy pierwszy dzień lata 2023? Lato kalendarzowe i astronomiczne rozpoczyna się innego dnia

Lato 2023

Kiedy pierwszy dzień lata 2023? Lato kalendarzowe i astronomiczne rozpoczyna się innego dnia. Kiedy noc świętojańska?

2023-06-19 14:32

Kiedy obchodzimy pierwszy dzień lata? To już lada dzień, a wielu z nas zadaje sobie pytanie o kalendarzowy i astronomiczny początek lata 2023. Postanowiliśmy sprawdzić, kiedy wypada pierwszy dzień lata kalendarzowe i astronomicznego. Podpowiadamy też czym jest Noc Kupały, a czym noc świętojańska.

Kiedy pierwszy dzień lata 2023?

Lato to ulubiona pora roku wielu osób. W Polsce jest z reguły ciepło, dzieci i młodzież mają wakacje, a dorośli planują sobie urlopy wypoczynkowe. Wiele osób zadaje sobie pytanie - kiedy wypada pierwszy dzień lata?

Pierwszy dzień lata 2023 - kiedy jest kalendarzowy początek lata

Pierwszy dzień lata można określać na dwa sposoby: kalendarzowy i astronomiczny. Jeśli chodzi o kalendarzowy pierwszy dzień lata to wypada on 22 czerwca 2023 roku.

Lato kalendarzowe zakończy się 22 września, a następnego dnia rozpocznie się jesień. Tak więc kalendarzowe lato potrwa 93 dni.

Pierwszy dzień lata 2023 - kiedy jest astronomiczny początek lata

Początek astronomicznego lata nie zawsze przypada w ten sam dzień, co kalendarzowy. Pierwszy dzień lata astronomicznego rozpocznie się w momencie przesilenia letniego - na półkuli północnej dzień ten wypada między 21 a 22 czerwca (w latach przestępnych między 20, a 21 czerwca). To oznacza, że astronomiczne lato zawsze wypada dzień wcześniej niż kalendarzowe.

Kiedy Noc Kupały? Kiedy noc świętojańska? Tradycja i obrzędy

Noc Kupały to dawne pogańskie święto. Przypada z 21 na 22 czerwca, czyli w najkrótszą noc w roku. W różnych regionach Polski znana jest też pod innymi nazwami, np. jako Sobótka. Przez to silnie kojarzy się z Nocą Świętojańską. To jednak dwa zupełnie inne święta. Noc świętojańska była chrześcijańską odpowiedzią na pogańskie zwyczaje. Obchodzona jest w wigilia święta Jana Chrzciciela, czyli z 23 na 24 czerwca.

Noc Kupały to słowiańskie święto związane z miłością, płodnością, urodzajem i dobrą zabawą. Najważniejszym elementem obchodów przesilenia letniego były ogniska. Rozpalano je tuż za wsią, by oświetliły dobrym duchom drogę do ludzkich domostw, a odpędziły złe moce. Rozpalanie ognia było bardzo ważnym rytuałem.

Noc Sobótkowa była świętem wszystkich mieszkańców wsi, jednak szczególnie ważna była dla ludzi młodych, którzy nie spotkali jeszcze swojej drugiej połówki. Z tym aspektem przesilenia letniego wiąże się ciekawy rytuał – wianki. Dziewczęta plotły wianki i umieszczali w nich świece. Następnie wianek z odpaloną świecą spuszczały w dół rzeki. Jeśli świeca zgasła lub wianek utknął w zaroślach i nie został wyłowiony przez młodego mężczyznę, puszczająca go kobieta miała zostać starą panną. W dole rzeki młodzieńcy wyławiali wianek, po czym wracali z nim do miejscowości i szukali właścicielki. Tak miały tworzyć się pary.

A że niektóre pogańskie obrzędy związane były z wodą, Kościół postanowił utworzyć święto na cześć Jana Chrzciciela. Noc świętojańska przypada dwa dni po przesileniu, czyli z 23 na 24 czerwca. Do obrzędów odbywających się w kościołach i kaplicach należy święcenie wody. Poza wodą święci się też zioła lecznicze oraz kwiaty ogrodowe. Poświęcone tego dnia rośliny, trzymane w pokoju chorego, mają przynosić mu ukojenie i siłę. Stąd też w niektórych częściach Europy święto to nazywane jest wieczorem ziół.

Przy Balatonie zielono! Posadzono drzewa i ogrody deszczowe