ciekawostka

Kiedy rozpoczyna się zima? Bardzo łatwo pomylić zimę astronomiczną i kalendarzową!

2024-11-25 12:41

Kiedy rozpoczyna się zima? Co roku pierwszy dzień astronomicznej zimy może przypadać kiedy indziej? Dlaczego? Początek zimy astronomicznej ma związek z górowaniem Słońca nad zwrotnikiem Koziorożca. Tak więc tłumaczymy, kiedy rozpoczyna się zima astronomiczna, a kiedy kalendarzowa.

Kiedy zaczyna się kalendarzowa zima?

Kiedy zaczyna się kalendarzowa zima? Na to pytanie zna każdy odpowiedź. Jak wszyscy wiemy, ta kalendarzowa, najzimniejsza (teoretycznie) pora roku rozpoczyna się 22 grudnia i trwa do 20 marca. Z astronomiczną zimą jest jednak odrobinę inaczej, bo ta data jest nieco inna.  

Astronomiczna zima. Kiedy wypada w 2024 roku?

Kiedy rozpoczyna się astronomiczna zima? Najprościej byłoby powiedzieć, że wtedy, gdy spadnie pierwszy śnieg, a temperatury spadają poniżej zera. To oczywiście nieprawda. Zima astronomiczna zaczyna się przesileniem zimowym, które wypada pomiędzy 21 a 22 grudnia. W 2024 roku przesilenie zimowe mamy 21 grudnia. 

Skąd różnice w datach rozpoczęcia zimy?

Przyjęło się, że każdy początek astronomicznej pory roku przypada na dzień przed kalendarzową, jednak wcale tak nie musi być. Zdarza się tak, szczególnie z pierwszym dniem zimy, że zarówno astronomiczna, jak i kalendarzowa zima przypadają na 22 grudnia (tak było chociażby w 2019 roku). W przypadku lata jest jeszcze ciekawiej, gdyż astronomiczne lato może rozpoczynać się 2 dni przed kalendarzowym, które przypada na 22 czerwca. Tak było w 2020 roku, gdy astronomiczne lato rozpoczynało się już 20 czerwca. Wszystko zależy od tego, kiedy Słońce przejdzie przez dany zwrotnik.

Najkrótszy dzień w roku w Poznaniu. Kiedy wypada?

Dzień przesilenia zimowego i pierwszej doby astronomicznej zimy, to także najkrótszy dzień w roku. Według szacunków dzień 21 grudnia ma trwać (w zależności od miejsca zamieszkania) tylko od 7 godzin i 10 minut do 8 godzin i 15 min. Noc natomiast będzie trwała ponad 16 godzin.

Przesilenie zimowe. O której godzinie wchodzi słońce?

Długość najkrótszego dnia liczy się od wschodu do zachodu Słońca. Różniła się ona nieco w zależności od regionu Polski. Przygotowaliśmy przykładowe dane z 21 grudnia 2022 roku (najkrótszy dzień 2022 roku):

  • w Jastrzębiej Górze (północ Polski) słońce wzeszło wówczas o 08:08 i zaszło o 15:20, czyli najkrótszy dzień trwał 7 godzin i 12 minut, a najdłuższa noc 16 godzin i 48 minut
  • w Ustrzykach Górnych (południe Polski) słońce wzeszło o 07:20 i zaszło o 15:32, czyli najkrótszy dzień trwał 8 godzin i 12 minut, a najdłuższa noc 15 godzin i 48 minut

Średnio jednak dzień trwał ok. 7,5 godziny - najkrócej nad morzem, a najdłużej w górach. Co za tym idzie, najdłuższa noc w roku trwała około 16,5 godziny!

Sonda
Lubisz zimę i śnieg?

Pierwszy śnieg w Poznaniu (21.11.2024). Zobacz zdjęcia: