Odra w Siadle Dolnym pod Szczecinem

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Odra w Siadle Dolnym pod Szczecinem

Klęska żywiołowa w Odrze powtórzy się tego lata? Co zagraża Odrze?

2023-03-13 11:34

Zanieczyszczenie Odry nadal zagrożeniem? "Obawiam się, że klęska żywiołowa w Odrze może się powtórzyć tego lata" - powiedziała niemiecka minister środowiska Steffi Lemke w wywiadzie dla portalu RND. Podkreśliła, że jej ministerstwo kontynuuje ścisłą współpracę m.in. z Polską. "Musimy zrobić wszystko, aby zapobiec wymieraniu ryb w Odrze". Katastrofa ekologiczna na Odrze była jedną z największych klęsk żywiołowych ostatnich lat. Co zagraża Odrze w tym roku?

Zapytana czy uważa, że tego lata może ponownie dojść do masowego wymierania ryb w Odrze minister Lemke stwierdziła: "Tak, bardzo się obawiam, że klęska żywiołowa na Odrze może się powtórzyć tego lata. Zrzuty soli mogą ponownie wywołać gwałtowny wzrost glonów, powodując śmierć ryb".

Katastrofa na Odrze. Steffi Lemke obawia się powtórki. Jak temu zapobiec?

W ministerstwie "kontynuujemy ścisłą współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, zwłaszcza z odpowiednimi krajami związkowymi i z Polską, aby odpowiednio wcześnie rozpoznać rozwój sytuacji w Odrze, zanim dojdzie do kolejnego wymierania ryb. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec wymieraniu ryb w Odrze latem tego roku i w kolejnych latach" - powiedziała minister środowiska.

Katastrofa ekologiczna na Odrze 2022 - co się stało?

Katastrofa ekologiczna na Odrze to masowy pomór ryb i innych zwierząt, do którego doszło latem 2022 na odcinku kilkuset kilometrów rzeki, w pięciu województwach. W trakcie trwania katastrofy pojawiały się różne doniesienia dotyczące jej przyczyn. Polskie służby po blisko dwóch tygodniach od pierwszych sygnałów nie wskazały źródła zanieczyszczenia wód. W dwóch próbkach z prawdopodobieństwem 80% wykryto mezytylen, ale w innych nie wykryto. Występowanie mezytylenu wykluczono w kolejnych badaniach. Strona niemiecka 12 sierpnia zaalarmowała o wykryciu przekroczonych norm rtęci w wodzie Odry, kolejne pomiary nie potwierdziły tego. 

18 sierpnia Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa ogłosiła, że przyczyną pomoru zwierząt były halofilne „złote algi”, co było zbieżne z ekspertyzami niemieckimi, które wskazały na obecność w próbkach wody gatunku Prymnesium parvum.

Wymieranie ryb w Odrze - co było powodem?

Głównym powodem według ekspertów był zakwit tzw. złotych alg. Sprzyjały im panujące wtedy warunki w Odrze – niski poziom wód, wysoka temperatura, wysoka zawartość chlorków i siarczanów. Badania wody i ryb nakierowały ekspertów na sformułowanie hipotezy dotyczącej przyczyny katastrofy.

Według raportu na nieporównywalnie dużą skalę wykwit alg wystąpił w wodach Kanału Gliwickiego, dokładnie na wysokości Kędzierzyna-Koźla, gdzie łączy się z Odrą. W pobranych próbkach z Kanału Gliwickiego naukowcy odkryli wyjątkowo dużą ilość glonów, która notowana jest na poziomie powyżej 100 mln komórek na litr wody. Rekordowa próbka pochodzi z 5 września z punktu: Kanał Gliwicki — Marina Gliwice, gdzie w litrze badacze obserwują ponad 400 mln komórek. Kolejna próbka z tego samego miejsca pochodzi z 8 września, wtedy komórek na litr wody było 361 mln. W stacji: Kanał Gliwicki — Pyskowice — środek, również 8 września, naukowcy odnotowali 383 mln komórek na litr wody.

Strona niemiecka również powołała swój zespół, który także sporządził raport dotyczący katastrofy ekologicznej na Odrze. W opinii ekspertów za śnięcie ryb odpowiedzialne są zrzuty soli.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!