Kleszcz

i

Autor: Canva Pro

Środowisko

Kleszcze pojawiły się już w wielkopolskich lasach

2024-03-13 15:06

Kleszcze pojawiają się w wielkopolskich lasach​. To efekt najcieplejszego lutego w historii. Jak się przed nimi bronić sprawdzicie w poniższym artykule.

Cieplejsze zimy to więcej kleszczy

Najlepszą ochronę przed kleszczami stanowi odpowiedni ubiór, czyli długie nogawki, pełne buty oraz koszulka włożona w spodnie. W tym roku pojawiły się wcześniej niż przed rokiem:

- Ich aktywność zależy od temperatury i wilgotności. Kiedy mieliśmy zimy, to kleszcze spały, były w hibernacji. W momencie kiedy nie mamy zim no to są aktywne cały czas, one nie rozróżniają pór roku tylko temperaturę i wilgotność - powiedziała nam Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego

Oba czynniki sprawiają, że liczba kleszczy jest duża. W zależności od tego czy będzie sucha wiosna, pajęczaki znów zapadną w hibernację. Ich duża liczba w naszym regionie wynika także ze sporej liczby jeleniowatych. Ich populacja zmniejszyłaby się, gdyby wydano pozwolenie na większy odstrzał jeleni, saren i dzików.

Chcąc ominąć kleszcze przy spacerach powinniśmy wybierać chodniki, a jeśli wybieramy już drogi leśne to powinniśmy się wybierać trasy przy trawach, bo tam kleszczy jest mniej niż na przykład przy jagodach.

Na atak pajęczaków narażone są zwierzęta, ale też ludzie. Co ciekawe kleszcze częściej wybierają kobiety i dzieci, gdyż mają wyższą przemianę materii, są cieplejsi i ich zapach jest mocniejszy.