Poznań

i

Autor: W. Mania/poznan.pl

Konstytucja Przestrzenna Miasta Poznania gotowa. Jest do wglądu dla mieszkańców

2022-12-09 15:07

Do wglądu publicznego został wystawiony projekt "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Poznania". Dokument ten ma obrazować rozwój Poznania na najbliższe dekady. Poprzedni dokument obowiązywał przez 8 lat, od 2014 roku, a prace nad obecnym rozpoczęły się już w roku 2020. Wgląd w niego mieszkańcy będą mieli do 5 stycznia.

Konstytucja wskazówką dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego

Poprzedni dokument wymagał unowocześnienia, stąd już po ośmiu latach został zastąpiony kolejnym, który ma być podstawą rozwoju Poznania, oraz poszczególnych jego części. Dokument został wystawiony dla mieszkańców do 5 stycznia 2023 w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przy ul. Za Bramką 1. Można go przeczytać także na stronie MPU Poznań.

Projekt powstał po konsultacjach

Konsultacje, które trwały od 2020 roku były podzielone na 2 etapy. Drugi etap był podzielony dodatkowo na dwie części. Przez pandemię pierwszy etap odbywał się w formie telekonferencji z przedstawicielami wszystkich rad osiedli. Mieszkańcy oddawali swoje pomysły do projektu. W 2021 roku odbyła się pierwsza część drugiego etapu, składająca się z debat eksperckich, które podsumowały pomysły mieszkańców, których spłynęło aż 1500. W debatach uczestniczyły organizacje pozarządowe i przedstawiciele rad osiedli. W tym roku, w ramach ostatniej części etapu zorganizowano otwarte spotkanie konsultacyjne.

Miasto nie do Poznania?

Projekt obejmuje 6 założeń podstawowych. Są to:

  • Miasto zielono-błękitnej sieci
  • Miasto mozaika
  • Miasto dogodnego transportu
  • Miasto krótkich odległości
  • Miasto synergii
  • Powrót do miasta

Założenia te dotyczą odpowiednio, między innymi: ochronę zieleni osiedlowej na powierzchni ponad 5000 m2, wsparcie przez miasto zabudowy mieszkaniowej i usługowej, rozwijanie sieci dróg, tras tramwajowych, czy rowerowych, ograniczanie transportu samochodowego, włączanie mieszkańców w zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym, czy reurbanizację miasta.

Sonda
Jak oceniasz komunikację miejską w Poznaniu?