Straż Miejska Poznań

i

Autor: Straż Miejska Poznań

Miasto

Kontrole straży miejskiej w Poznaniu. Czy poznaniacy dbają o środowisko?

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują nowe przepisy uchwalone przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego w sprawie posiadania certyfikowanych pieców służących do ogrzewania naszych domów. Przez 10 miesięcy obowiązywania tych przepisów poznańscy strażnicy miejscy przeprowadzali wyrywkowe kontrole w domach. Mamy wyniki, jak one wyglądały.

Nowe regulacje dotyczące ogrzewania domów w Wielkopolsce

O tym, jak zmieniły się regulacje i jak bardzo to dotknęło mieszkańców Poznania pisaliśmy już na początku 2024 roku- O konieczności wymiany źródła ogrzewania wszyscy mieszkańcy byli wcześniej informowani za pośrednictwem środków masowego przekazu. Każdy właściciel nieruchomości miał obowiązek złożyć deklarację określającą istniejące źródło ogrzewania. Teraz przyszedł czas na kontrolę - przekazywał nam w lutym 2024 roku rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Poznania Przemysław Piwecki. Strażnicy prowadzą kontrole nieruchomości, w których może używać się starego typu pieców.

Jak dużo osób nie przestrzega przepisów o wymianie pieców?

Jak już informowaliśmy w lutym, w pierwszym miesiącu obowiązywania nowych przepisów o wymianie bezklasowych pieców przeprowadzono 226 kontroli. Zapytaliśmy wtedy też Straż Miejską Miasta Poznania ile takich kontroli skończyło się niekorzystnie do końca stycznia 2024. 112 kontroli zakończyło się wtedy pouczeniem. Jeśli chodzi o paliwo spalane w piecach, przeprowadzono wtedy 230 kontroli, w których 36 zakończyło się uchybieniami, w tym 33 mandatami. 

10 miesięcy od wprowadzenia nowych przepisów - jak je przestrzegają mieszkańcy?

O to samo zapytaliśmy ponownie Straż Miejską Miasta Poznania z danymi do października 2024 roku, czyli przez 10 miesięcy obowiązywania nowych przepisów. Jak przekazał nam Przemysław Piwecki ze straży miejskiej - przestrzeganie uchwały antysmogowej - 769 kontroli (czynności te obejmowały sprawdzanie rodzaju posiadanego kotła) - czytamy w komunikacie rzecznika. Wlepiono także kary z tego tytułu. - Za spalanie odpadów (art. 191 Ustawy o odpadach) - 125 mandatów na kwotę 17000 zł, za uchybienia z zakresu uchwały antysmogowej (art. 334 Ustawy prawo ochrony środowiska) - 29 mandatów na kwotę 3050 zł - informuje Przemysław Piwecki. Daje to łączną liczbę mandatów w ilości 154. Pamiętajmy, że są dofinansowania do wymiany pieca, a możemy zapewnić sobie korzyść zdrowotną i finansową, gdyż zaoszczędzimy na mandatach, a także nie będziemy mieli problemów z chorobami związanymi z układem oddechowym.

Zobaczcie zdjęcia strażników miejskich sprzed lat!

Poznań Radio ESKA Google News
Autor: