- Funkcjonariusze CBA zatrzymali 2 lipca na polecenie Prokuratury Krajowej 5 osób, w tym naczelnika wydziału ZDM w Poznaniu, Adama A., oraz czterech przedstawicieli firm deweloperskich.
- Adam A. jest podejrzany o przyjmowanie korzyści majątkowych od deweloperów w zamian za przychylność w wydawaniu zgód na budowę i przyłączenia drogowe.
- Urzędnikowi ZDM przedstawiono zarzuty korupcyjne, a sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt tymczasowy, wobec deweloperów zastosowano poręczenia majątkowe, dozór policyjny i zakaz kontaktowania się.
- Dyrektor ZDM zapewnił o współpracy z organami ścigania, informując, że ZDM zgłosił nieprawidłowości po pojawieniu się pierwszych sygnałów w 2024 roku.
- Więcej informacji znajdziesz na eska.pl
Zatrzymania po sygnałach o nieprawidłowościach
Na polecenie Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej funkcjonariusze CBA zatrzymali 2 lipca pięć osób. Wśród nich znalazł się Adam A. – naczelnik wydziału uzgodnień zewnętrznych w poznańskim ZDM, a także czterech przedstawicieli branży deweloperskiej.
Według ustaleń śledczych, Adam A. miał przyjmować korzyści majątkowe lub ich obietnice od firm prowadzących inwestycje budowlane na terenie miasta. W zamian oferował przychylność przy wydawaniu zgód na budowę, przyłączenia drogowe czy udział w kosztach włączania inwestycji do infrastruktury miejskiej.
– Adam A. ustalał każdorazowo wysokość korzyści majątkowej, którą dany inwestor miał zapłacić za wydanie korzystnego rozstrzygnięcia – przekazała prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Krajowej.
Zarzuty, areszt i poręczenia majątkowe
Urzędnikowi ZDM przedstawiono zarzuty dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją, a także powoływania się na wpływy w jednej ze spółek z udziałem miasta Poznań. Pozostali podejrzani – przedstawiciele firm deweloperskich – usłyszeli zarzuty wręczania łapówek lub ich obietnicy.
Na wniosek prokuratury sąd tymczasowo aresztował Adama A. na trzy miesiące. Wobec pozostałych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenia majątkowe w wysokości po 200 tys. zł, dozór policyjny oraz zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi.
Zarówno śledczy, jak i funkcjonariusze CBA nie wykluczają dalszych zatrzymań. Śledztwo jest prowadzone pod kątem przestępstw o charakterze korupcyjnym, które mogą mieć szerszy zakres niż dotychczas ujawniono.
Reakcje ZDM i firm deweloperskich
W odpowiedzi na zatrzymania, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu Krzysztof Olejniczak wydał oświadczenie, w którym zapewnił o pełnej współpracy z organami ścigania. Podkreślił, że już wcześniej, gdy pojawiły się sygnały o możliwych nieprawidłowościach, poinformowano odpowiednie służby.
– Jak tylko w 2024 roku pojawiły się niepokojące sygnały, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich od razu powiadomił o tym odpowiednie organy ścigania. ZDM zależy na rzetelnym wyjaśnieniu sprawy i współpracuje w pełni ze służbami – napisano w oświadczeniu.
Głos zabrał także Krzysztof Kruszona, prezes spółki Agrobex, odnosząc się do medialnych sugestii o zatrzymaniu osób związanych z jego firmą. Zaprzeczył tym doniesieniom, ale potwierdził, że śledczy prowadzili działania w siedzibie Agrobexu.
– W ubiegłym tygodniu, w związku z postępowaniem dotyczącym nieprawidłowości w ZDM, śledczy prowadzili działania w siedzibie przedsiębiorstwa – przekazał Kruszona.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
W tych wielkopolskich miastach ubyło najwięcej mieszkańców! Zobacz w naszej galerii o jakie miasta chodzi!
