Kot

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Zwierzęta

Koty wierzą w duchy? Co oznaczają dziwne zachowania czworonogów?

2025-02-11 8:36

Czy koty widzą więcej niż my? Wielu właścicieli mruczków twierdzi, że ich pupile wpatrują się w puste kąty, jeżą sierść bez powodu i reagują na coś, czego nie widać. Czy to tylko instynkt, czy może dowód na istnienie duchów? W tym artykule sprawdzimy, co na ten temat mówi nauka i jakie są możliwe wyjaśnienia tajemniczego zachowania kotów.

Czy nasze niesforne koty widzą duchy?

Na pewno często widzieliście, jak koty zachowują się dość dziwnie. Odskakują, ruszają nerwowo głową, wpatrują się w jeden punkt bardzo długo. Czy to dlatego, że koty widzą coś więcej? Tak, tylko nie są to duchy. Wyczuwają więcej niż my, mają wyostrzone zmysły, dzięki czemu są bardziej wrażliwe na bodźce, więc reagują nawet na najmniejszy ruch, czy najcichszy dźwięk, którego my, ludzie nie usłyszymy. To racjonalne wytłumaczenie, więc to nie są żadne zjawiska paranormalne, tylko najbardziej zwyczajna biologia naszych milusińskich.

Co czują, widza i słyszą koty?

To, że my, ludzie uważamy zachowanie kotów za dziwne, nie oznacza, że takie jest. Koty wyczuwają drgania, których my nie wyczuwamy. Podobnie jest z widzeniem. Koty widzą światło fluorescencyjne. Jeśli widzą migotania, czują się niepewnie. Człowiek tego nie dostrzega. Koty, które wpatrują się, podążają wzrokiem za czymś, co jest dla nas niewidzialne, śledzą dźwięki, zapachy, czy poświaty dla nas niewidzialne. Reagują także gwałtownie na różnego rodzaju cienie, czy zmiany temperatur. Pomaga im w tym tzw. instynkt łowiecki, dzięki któremu potrafią cierpliwie czekać na swoją ofiarę, nawet jeśli jest to tylko zabawa z ich strony.

Koty to najlepsi myśliwi?

Jak już wspomnieliśmy, koty widzą światło fluorescencyjne, wyczuwają mocniej drgania, mają lepszy słuch od ludzi. Kocie wąsy wyczuwają też zmianę temperatury, czy kierunku wiatru, lub ruchu powietrza. Doskonale też widzą w ciemności. Czyni ich to bardzo wyczulonymi. Ich biologia jest niesamowita i ciągle odkrywana przez specjalistów w tej dziedzinie.

Światowy Dzień Kota. Najważniejsze informacje

Już po raz dwudziesty w Polsce będziemy obchodzić 17 lutego Światowy Dzień Kota. Dzień ten ma przypominać o naszych milusińskich, zwłaszcza tych bezdomnych, o których właściciele zapomnieli. Dzień ten ma także podkreślać to, jak bardzo ważne są koty w życiu człowieka i, jakimi są dla nas przyjaciółmi. Warto zaznaczyć, że nie wszędzie 17 dzień lutego to święto kotów. Na przykład w Japonii jest to 22 lutego, w Wielkiej Brytanii 8 sierpnia, a w Stanach Zjednoczonych 29 października. Niezależnie od dnia warto dbać i pamiętać o swoich kotach, gdyż to bardzo wierni (choć humorzaści) towarzysze naszej codzienności.

Rozwiąż doskonały quiz dla kociarzy!

QUIZ. Słynne koty popkultury. Czy znasz je wszystkie?
Pytanie 1 z 11
Jak ma na imię kotka słynnego projektanta Karla Lagerfelda?

Poznaj najpopularniejszego kota w Szczecinie!

Poznań Radio ESKA Google News