Poznaniacy i turyści chętnie korzystają z dostępnej na pl. Kolegiackim oferty gastronomicznej, oglądają ekspozycje reliktów kolegiaty i wystawę jej poświęconą. To także miejsce organizacji wydarzeń kulturalnych, jak np. Malta Festiwal. Wszystko to sprawia, że plac cieszy się coraz większą popularnością. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i gości przybywających do Poznania, a także wsłuchując się w postulaty środowiska przewodników turystycznych, Miasto podjęło decyzję o przeniesieniu koziołków do ich pierwotnej lokalizacji.
Od wtorku, 19 lipca rzeźbę można znowu podziwiać na skwerze przed plebanią na placu Kolegiackim. Decyzję o powrocie pomnika na ich "stare" miejsce podjęto po konsultacjach z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną, Radą Osiedla Stare Miasto i grupami przewodników po stolicy Wielkopolski. Pod uwagę brano także głosy miejskich radych i samych mieszkańców.
Przypomnijmy, w 2019 r. przed rozpoczęciem prac budowlanych na pl. Kolegiackim rzeźba została przeniesiona do parku Chopina, zaś w 2021 r. stanęła, zgodnie z propozycją projektanta w przestrzeni placu, na skwerze w sąsiedztwie ul. Wodnej.
Pomnik koziołków powstał w 2002 roku. Jego autorem jest Robert Sobociński, a pomysłodawcą - Juliusz Kubel, działacz, publicysta i popularyzator gwary poznańskiej.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!