Telewizor - pilot / zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay Telewizor - pilot / zdjęcie ilustracyjne

Media

KRRiT podniesie opłaty za emisję naziemną? Przewodniczący zdecydował!

2023-08-16 12:47

To, że zarówno telewizja państwowa, jak i telewizje komercyjne, oraz analogicznie stacje radiowe nadają naziemnie za darmo, nie oznacza, że nic one nie płacą za miejsce. Płacą i to nie mało. Wydana taka koncesja na 10 lat kosztuje kilkadziesiąt milionów złotych. Teraz, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która wydaje koncesje podwyższyła stawki na 2024 rok. O ile?

Wzrosną koszty nadawania stacji radiowych i telewizyjnych?

Stacje radiowe i telewizyjne płacą za swoją koncesję na 10 lat, oraz za emisję naziemną, kablową lub satelitarną. Maksymalną wysokość kosztów koncesji ustala Krajowa Rada Radiofonii i Telelewizji. Jej przewodniczący, Maciej Świrski podniósł maksymalne pułapy opłat koncesyjnych.

Ile w 2024 będzie kosztować koncesja naziemna?

W 2023 roku opłata koncesyjna na nadawanie drogą naziemną na 10 lat wynosi 14,8 mln złotych dla stacji radiowych i 31,2 mln PLN dla kanałów telewizyjnych. Na 2024 rok przewodniczący KRRiT Maciej Świrski podniósł te opłaty. Teraz będzie to prawie 17 mln dla rozgłośni radiowych, oraz 35,7 mln dla stacji telewizyjnych.

Czy to koniec z bezpłatną naziemną telewizją cyfrową?

Nie. Naziemna telewizja cyfrowa, oraz radio będą darmowe nadal. W dodatku, podwyższenie pułapu opłat nie oznacza, że nadawcy zapłacą maksymalne kwoty. Dla wielu nadawców te kwoty, to najczęściej od 40 do 60 procent maksymalnej stawki. Warto pamiętać jednak, że nadawcy emitujący program naziemnie muszą uiszczać coroczną opłatę w postaci kilku milionów złotych dla operatora nadajników naziemnych, Emitela.

Koncesję na nadawanie radiowe ma również Radio Eska Poznań, w której trwa trasa Eska Summer City - zobaczcie zdjęcia!

Doda na gorąco po występie w Opolu. Kara TVP nie była adekwatna?