Gdzie są wróble - pyta Krzysztof Stanowski?

i

Autor: canva

Przyroda

Krzysztof Stanowski pyta "gdzie są wróble?". W internecie rozpoczęła się debata

2024-01-29 11:40

"Gdzie są wróble? 30 lat temu wszędzie były wróble. Gdzie są wróble?" - zapytał na platformie X Krzysztof Stanowski. W ten sposób w internecie rozpętała się prawdziwa ornitologiczna burza - głos w sprawie wróbli zaczęli zabierać także politycy.

Gdzie są wróble? Wielka dyskusja w internecie?

Krzysztof Stanowski zaniepokoił się brakiem wróbli. Na platformie X zamieścił on post, w którym wprost zapytał, gdzie są wróble, skoro 30 lat temu o tej porze było ich tak wiele?

Na pomoc dziennikarzowi przybyli m.in. politycy, którzy chętnie zabrali głos w całej sprawie. Na pomoc przybyła m.in. rzeczniczka prasowa Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik napisała: "Wróble poznikały przez styropianowe elewacje i wycinanie krzaków wokół bloków. Podobnie jest z jeżykami. Na Żoliborzu jeszcze kilka lat temu było mnóstwo wróbli, ale w końcu 'zielony Żoliborz, pi*przony Żoliborz rozkwita na drzewach, na krzewach'".

Wróble w Polsce - kiedy jest ich najwięcej?

Jak więc wygląda sprawa z wróblami i kiedy możemy obserwować ich najwięcej? W Polsce występuje kilka gatunków wróbli, z których najpowszechniejszym jest wróbel zwyczajny (Passer domesticus). Choć dawniej był on nieodłącznym elementem miejskiego pejzażu, obecnie obserwuje się spadek jego liczebności. Przyczyny tego zjawiska są złożone i obejmują utratę siedlisk, zanieczyszczenie środowiska, a także zmiany w rolnictwie.

W miastach, urbanizacja skutkuje utratą naturalnych miejsc lęgowych i źródeł pożywienia dla wróbli. Postęp technologiczny i związane z nim zmiany w architekturze budynków mogą ograniczać dostępność miejsc gniazdowania. Ponadto, stosowanie pestycydów w rolnictwie wpływa na dostępność pożywienia dla młodych ptaków.

Ochrona wróbli wymaga działań zarówno na poziomie miejskim, jak i wiejskim. Tworzenie przestrzeni przyjaznych dla ptaków, takich jak parki, ogrody czy zielone dachy, może znacząco poprawić ich sytuację. Edukacja społeczeństwa na temat konieczności ochrony środowiska naturalnego oraz tworzenie programów zachęcających do budowy budek lęgowych to także skuteczne środki.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!