Na księżycu Saturna jest życie?
Szukamy życia poza Ziemią w odległych zakątkach Drogi Mlecznej i innych galaktyk, a może się okazać, że życie, choć prymitywne, to występuje w Układzie Słonecznym. I to wcale nie na planecie, a na księżycu. Tytan, największy naturalny satelita Saturna jako jedyny księżyc w naszym systemie solarnym posiada gęstą atmosferę. Jest ona bogata w azot i metan, czyli cząstki sprzyjające rozwojowi życia.
Tytan pomocny w poszukiwaniu życia na egzoplanetach
Dzięki badaniom Tytana odkryto zakresy światła widzialnego metanu. Dzięki temu kosmiczny teleskop Jamesa Webba będzie mógł identyfikować egzoplanety z innych układów planetarnych i galaktyk zawierające metan. To ważne, gdyż ten związek powstaje także w wyniku reakcji chemicznych związków organiczych. Może to oznaczać istnienie życia na danej planecie.
Naukowcy wierzą w Tytana
Badaniami nad Tytanem zajmowali się naukowcy portugalskiego Uniwersytetu w Lizbonie. Do badań wykorzystywali działające w Chile obserwatorium Very Large Telescope. To ten teleskop pozwolił ujrzeć światło widzialne metanu. Może to też pomóc w zrozumieniu procesów, które pomogły w powstaniu życia na Ziemi.